[995] ΠΑΤΡΙΟΤΑΣ - ΙΝΤΕΠ. ΜΕΝΤΕΓΙΝ 2-2

Ντέρμπι με την Κροατία!
 3/9/2014

Η Κροατία είναι ο σημερινός αντίπαλος της Εθνικής ομάδας μπάσκετ στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Μουντομπάσκετ. Η Ελληνική ομάδα έχει εξασφαλίσει ήδη την πρόκρισή της στα νοκ άουτ παιχνίδια της φάσης των «16» ωστόσο θέλει να τερματίσει όσο το δυνατόν πιο ψηλά στον όμιλό της για να έχει πιο εύκολο (θεωρητικά) αντίπαλο στο νοκ άουτ ματς. Η Κροατία έχει δύο νίκες (Φιλιππίνες στην παράταση και Αργεντινή δύσκολα!) και μία ήττα (77-75 από την Σενεγάλη) και δεν έχει εξασφαλίσει ακόμη την πρόκρισή της, γεγονός που την καθιστά άκρως επικίνδυνη.

Ο Κατσικάρης δεν αντιμετωπίζει το παραμικρό πρόβλημα και ζήτησε από τους παίκτες του προσοχή στην άμυνα και υπομονή στην επίθεση για να έρθει μία ακόμη νίκη. Σημειώστε ότι Ελλάδα και Κροατία συναντήθηκαν σε φιλικό παιχνίδι στις 10 Αυγούστου και η Κροατία πήρε τη νίκη με σκορ 68-66. Η Κροατία μάλιστα είχε νικήσει 92-88 την Ελλάδα στην παράταση στις 16/09/13 για το Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας. Πάντως στην παρούσα φάση η Ελληνική ομάδα δείχνει σε καλύτερη κατάσταση και ως εκ τούτου έχει το προβάδισμα.