Προβάδισμα 2-0 ο Παναθηναϊκός!
 29/5/2015

Μια ανάσα από τους τελικούς ο ΠΑΟ!
Ο Παναθηναϊκός νίκησε 75-61 τον ΠΑΟΚ παρά το γεγονός ότι ήταν κακός, έκανε το 2-0 και απέχει μία μόλις νίκη από την πρόκρισή τους στους τελικούς του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου προηγήθηκε 24 -14 στο πρώτο δεκάλεπτο και 32-19 στο 14΄αλλά ο ΠΑΟΚ δεν πτοήθηκε, χαμήλωσε το σχήμα του και με πιεστική άμυνα και πρωταγωνιστή τον Κάρτερ έτρεξε ένα απίθανο σερί 17-0 και προηγήθηκε 36-32 στο πρώτο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ αλλά η είσοδος του Λευτέρη Μποχωρίδη στο παιχνίδι άλλες τις ισορροπίες. Ο νεαρός γκαρντ ευστόχησε σε 3/3 τρίποντα και έδωσε στον Παναθηναϊκό σημαντικό προβάδισμα 11 πόντων με την λήξη της τρίτης περιόδου. Το «νερό είχε μπει στο αυλάκι» και στην 4η περίοδο οι «πράσινοι» δεν ήταν διατεθειμένοι να ρισκάρουν και παίζοντας έξυπνα και με τον Φώτση να βάζει την υπογραφή του (με τρίποντο που έκανε το σκορ 66-53 στο 35΄) έφθασαν τελικά εύκολα στο τελικό 75-61 και το 2-0. Ο Μαυροκεφαλίδης ήταν για μία ακόμη φορά ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ, πολύ καλή εμφάνιση από τους Μποχωρίδη (11 π. 3/3 τρίπ.) και Φώτση (14 π. 8 ριμπ. 4 ασίστ). Από τον ΠΑΟΚ ο Κάρτερ έκανε μεγάλο παιχνίδι με 20 πόντους και 6 ριμπάουντ αλλά δεν έχει συμπαράσταση από τους συμπαίκτες του. Ο ΠΑΟΚ θα έχει ευκαιρία να μειώσει την σειρά στο τρίτο παιχνίδι που θα διεξαχθεί στην Πυλαία την προσεχή Τρίτη 2 Ιουνίου, σε διαφορετική περίπτωση ο Παναθηναϊκός θα προκριθεί για μία ακόμη χρονιά στους τελικούς.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 32-36, 57-46, 75-61

Παναθηναϊκός: Χαραλαμόπουλος, Σλότερ 2, Μποχωρίδης 11(3/3τρ), Γιάνκοβιτς 8, Φώτσης 14(3/8τρ, 8ρ, 4ασ), Νέλσον 4, Μαυροκεφαλίδης 16(13ρ), Διαμαντίδης 6, Μπλουμς, Παπαγιάννης, Κούπερ 7, Μόργκαν 7(3/3δ)

ΠΑΟΚ: Μπρέμερ 6(2/6τρ, 7ρ, 7ασ), Λάνγκφορντ 11(2/12δ), Λιάπης, Κάρτερ 20(6ρ), Τσόχλας, Δέδας 6(2), Μαργαρίτης 6(5ρ), Κόττας, Όντουμ 3, Χαριτόπουλος 5(1), Σαλούστρος 4

Προτάσεις
Στο σημερινό κουπόνι θα ρισκάρουμε στο διπλό του Άρη επί του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι» είναι βέβαιο ότι θα πάρουν τη νίκη αλλά το χάντικαπ των 27,5 πόντων είναι υψηλό. Από εκεί και πέρα αξίζει το ρίσκο στον άσσο της Μιλάνο κόντρα στην Σάσαρι αφού το χάντικαπ των 9,5 πόντων είναι μέσα στις δυνατότητές της και τέλος θα κλείσουμε τις προτάσεις μας με τον άσσο της Ρεάλ Μαδρίτης επί της Γκραν Κανάρια αφού η «βασίλισσα» και πρωταθλήτρια Ευρώπης στην καλή της μέρα μπορεί να διαλύσει οποιονδήποτε αντίπαλο.