[120] ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ ΤΖΕΤΣ - ΓΟΥΕΛΙΝΓΚΤΟΝ ΦΟΙΝΙΞ 1-1

Αγκαλιά με την πρώτη θέση!
 9/9/2015

Τέσσερα στα τέσσερα και συνεχίζει…
Η Ελλάδα νίκησε 83-72 την Σλοβενία, πέτυχε την 4η νίκη της σε ισάριθμα ματς και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρώτη θέση του 3ου ομίλου που υπό φυσιολογικές συνθήκες θα φέρει τον πιο βατό αντίπαλο στο νοκ άουτ ματς της φάσης των «16». Η Ελληνική ομάδα προηγήθηκε 46-31 στο πρώτο ημίχρονο, χαλάρωσε στο τρίτο δεκάλεπτο και η Σλοβενία βρήκε την ευκαιρία να μειώσει σε 62- 53 και μάλιστα πλησίασε ακόμη και στους 4 πόντους αλλά οι Σπανούλης και Πρίντεζης το πήραν προσωπικά και με διαδοχικά καλάθια επανέφεραν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Η Ελλάδα είχε 6 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων κάτι που αποδεικνύει την πολυφωνία της αλλά και ότι μπορεί να έχει διαφορετικούς πρωταγωνιστές κάθε βράδυ. Ο Σπανούλης με 19 πόντους και 6 ασίστ πρόσθεσε μία ακόμη μεγάλη εμφάνιση στο ενεργητικό του, εξαιρετικός και πολύ εύστοχος ο Πρίντεζης με 16 πόντους και 3 ριμπάουντ πολύ καλοί οι δίδυμοι πύργοι Μπουρούσης και Κουφός με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα ενώ βοήθησαν σημαντικά οι Καλάθης και Ζήσης. Ο Καλάθης πέτυχε 12 πόντους και μοίρασε 3 ασίστ ενώ ο αρχηγός Νίκος Ζήσης τελείωσε τον αγώνα με 10 πόντους 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από την Σλοβενία ξεχώρισαν οι Μπλάζιτς και Ζόραν Ντράγκιτς με 27 και 22 πόντους αντίστοιχα.

Ελλάδα – Σλοβενία 83-72
Τα δεκάλεπτα: 23-17, 23-14, 16-22, 21-19
Ελλάδα: Μπουρούσης 11 (8 ριμπ.), Ζήσης 10 (4 ριμπ. 3 ασίστ), Σπανούλης 19 (6 ασίστ), Καλάθης 12 (3 ασίστ), Περπέρογλου 2, Σλούκας (3 ασίστ), Καϊμακόγλου (3 ριμπ. 2 ασίστ), Κουφός 10 (4 ριμπ.), Πρίντεζης 16 (3 ριμπ.), Αντετοκούνμπο 3

Σλοβενία: Γιοσκίμοβιτς 2, Ρούπνικ, Πρέπελιτς 1, Μπλάζιτς 27 (5 ριμπ), Ζ. Ντράγκιτς 22 (3 ριμπ.), Ζουπάν 5, Μπάλαζιτς 2, Όμιτς 4, Κλόμπουτσαρ 2, Σλόκαρ 7.