Σούπερ ΠΑΟ – λύγισε ο Ολυμπιακός!
 13/2/2016

Παναθηναϊκός για πλέι οφ!
Ο Παναθηναϊκός νίκησε 83-78 την Εφές Ανατολού και έκλεισε με ιδανικό τρόπο τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στον πρώτο γύρου του «ΤΟΠ 16» της Ευρωλίγκα καθώς αυτή ήταν η 4η νίκη του στην διοργάνωση (3η σερί) και έβαλε σοβαρή υποψηφιότητα για πρόκριση στα πλέι οφ της διοργάνωσης. Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (17-20) καθώς για πολλοστή φορά παρουσιάστηκε νευρικός σε άμυνα και επίθεση αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε μπροστά, πέρασε την μπάλα στον φοβερό Ραντούλιτσα και ο τελευταίος τελείωσε το ημίχρονο με 16 πόντους δίνοντας προβάδισμα ενός πόντο με την λήξη του δεύτερο δεκαλέπτου (36-35). Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός πέτυχε 28 πόντους έχοντας πρωταγωνιστές τους Φελντέιν και Ραντούλιτσα και προηγήθηκε στο 30 με σκορ 64-59. Τα πάντα θα κρίνοντα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η Εφές με τους Ερτέλ, Γκρέιντζερ και Σάριτς μείωσε στο καλάθι 8 λεπτά πριν το τέλος αλλά ο Παναθηναϊκός δεν την άφησε να πάρει ανάσα και με καταιγισμό τριπόντων από τους Φελντέιν, Πάβλοβιτς, Γιάνκοβιτς και Γκιστ είχε σταθερό προβάδισμα ενώ οι Καλάθης και Ραντούλιτσα συνέχισαν να προκαλούν ρήγματα στην άμυνα της Εφές με αποτέλεσμα η διαφορά να πάει στο 10(79-69) 2:37 πριν το τέλος με τρίποντο του Γιάνκοβιτς και ουσιαστικά να κριθεί το παιχνίδι υπέρ του Παναθηναϊκού. Η Εφές μείωσε στους 5 πόντους με τον Γκρέιντζερ στο φινάλε για το τελικό 83-78 κάτι που ίσως έπρεπε να προσέξει ιδιαίτερα ο Τζόρτζεβιτς αφού στο τέλος οι διαφορές μπορεί να παίξουν καθοριστικό ρόλο. Ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα για μια ακόμη φορά ήταν εξαιρετικός αφού πέτυχε 23 πόντους σε 27 λεπτά συμμετοχής με 8/12 δίπ. Και 7/10 βολές ενώ μάζεψε και 8 ριμπάουντ. Ο Καλάθης με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ ήταν ουσιαστικός, πολύ καλή απόδοση είχαν επίσης οι Φελντέιν (10π. 2 τρ. 5 ασίστ), Γκιστ (11 π. 1 τρ. 8 ριμπ), Πάβλοβιτς (9π.), Φώτσης (7π. 1 τρ.) και Γιάνκοβιτς (7π. 1 τρ.). Ο δεύτερος γύρος ξεκινά στις 25 Φεβρουαρίου και ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει εντός έδρας την Φενέρμπαχτσε.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 36-35, 64-59, 83-78
Παναθηναϊκός: Πάβλοβιτς 9(1), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 7(1), Φώτσης 7(1), Ραντούλιτσα 23, Φελντέιν 10(2), Διαμαντίδης, Γκιστ 11(1), Καλάθης 12(1), Κούζμιτς 2
Εφές: Τάιους 2, Μπαλμπάι, Μπράουν 16, Όσμαν 4, Μπατούκ 2, Σάριτς 18(1), Κορκμάζ, Γκρέιντζερ 11(1), Ερτέλ 15(1), Ντίμπλερ 2, Ντάνστον 6, Ντουβερίογλου 2

* Στην βαθμολογία του 5ου ομίλου η Φενέρμπαχτσε οδηγεί την κούρσα με 7 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και ακολουθούν Λοκομοτίβ Κούμπαν (5-2), Ερυθρός Αστέρας (4-3), Παναθηναϊκός (4-3), Εφές Αναντολού (3-4), Μάλαγα (2-5), Τσεντεβίτα (2-5), Νταρουσάφακα (1-6)

Πάλεψε ο «θρύλος»…
Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 92-85 από την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα και τελείωσε τον πρώτο γύρο στο «ΤΟΠ 16» της Ευρωλίγκα με αρνητικό πρόσημο και συγκεκριμένα με 3 νίκες και 4 ήττες και η υπόθεση πρόκριση στα πλέι οφ της διοργάνωσης αποδεικνύεται δύσκολη. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ από την αρχή μέχρι τέλος με εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο όπου προηγήθηκε 50- 49 αλλά αμέσως η ΤΣΣΚΑ απάντησε και ξαναπήρε τα ηνία του αγώνα χωρίς πάντως και αυτή να μπορεί να ξεφύγει πολύ στο σκορ. Ο Ολυμπιακός είχε καλό βράδυ τους συνήθεις ύποπτους Σπανούλη, Πρίντεζη και Χάκετ ενώ πολύ καλή δουλειά έκανε ο Οθέλο Χάντερ που πέτυχε 15 πόντους με 7/9 δίπ. Η ΤΣΣΚΑ είχε 31 ριμπάουντ έναντι 27 του Ολυμπιακού ενώ τελείωσε τον αγώνα με 27/35 βολές την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε 17/21 από την γραμμή της …φιλανθρωπίας. Η ΤΣΣΚΑ είχε σε μεγάλο βράδυ τους περιφερειακούς της παίκτες και δη τους Ντε Κολό (19π.), Τεόντοσιτς (21π.) και Χίγκινς (12π.) ενώ συνολικά είχε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Η ομάδα του Ιτούδης έφθασε τις 5 νίκες και 2 ήττες και οδηγεί την κούρσα στον όμιλο μαζί με την Λαμποράλ.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 41-33, 66-61, 92-85
ΤΣΣΚΑ: Ντε Κολό 19(1), Κουλάγκιν, Τεόντοσιτς 21(3), Φριτζόν 3(1), Νίκολς, Τζάκσον 3, Φρίλαντ 8, Βοροντσέβιτς 1, Χίγκινς 12(2), Κριάπα 4, Κουρμπάνοφ 11, Χάινς 10
Ολυμπιακός: Χάντερ 15, Παπαπέτρου, Σπανούλης 15(1), Στρόμπερι 9(1), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 19(1), Μάντζαρης, Χάκετ 17(3), Λοτζέσκι 10(2)

* Στην βαθμολογία του 6ου ομίλου προηγείται η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 5-2 και ακολουθούν Λαμποράλ (5-2), Κίμκι (4-3), Ρεάλ Μαδρίτης (4-3), Μπαρτσελόνα (3-4), Ολυμπιακός (3-4), Μπάμπεργκ (3-4) και Ζαλγκίρις Κάουνας (1-6).