logo as
   [935] ΝΙΕΤΣΙΕΤΖΑ - ΟΝΤΡΑ ΟΠΟΛΕ Final 0-1  [933] ΦΡΕΝΤΕΡΙΤΣΙΑ - ΑΑΛΜΠΟΡΓΚ Final 2-1  [934] LKP ΜΟΤΟΡ ΛΟΥΜΠΛΙΝ - ΣΧΡΟΜΠΡΙ ΓΚΛΟΓΚΟΒ Final 1-1  [942] ΤΖΟΥΡΓΚΑΡΝΤΕΝ - ΜΑΛΜΕ Half 0-0  [943] ΧΑΛΜΣΤΑΝΤ - ΧΑΜΑΡΜΠΙ Half 1-0  [941] ΝΟΡΚΕΠΙΝΓΚ - ΕΛΦΣΜΠΟΡΓΚ Half 0-2  [939] ΒΑΣΤΕΡΑΣ - ΜΙΑΛΜΠΙ Half 1-1  [940] ΚΑΛΜΑΡ - ΓΚΑΙΣ Half 1-1

Ζωντανό το Κλίβελαντ!
 9/6/2016

Σαρωτικό το Κλίβελαντ!
Το Κλίβελαντ διέλυσε με σκορ 120-90 το Γκόλντεν Στέιτ έπειτα από φοβερή εμφάνιση, μείωσε σε 2-1 και παρέμεινε ζωντανό στην μάχη της διεκδίκησης του τίτλου. Οι «Ιππότες» μετά τις δύο απογοητευτικές εμφανίσεις στο Όκλαντ απάντησαν με τον καλύτερο τρόπο και έδειξαν αν μη τι άλλο ότι δεν πρόκειται να παραδοθούν άνευ όρων. Και όλα αυτά δίχως τον Κέβιν Λοβ που έμεινε τελικά εκτός αγώνα λόγω διάσεισης. Το Κλίβελαντ προηγήθηκε 33-16 στο πρώτο 12λεπτο αλλά στο δεύτερο οι πρωταθλητές αντέδρασαν και με σερί 27-18 μείωσαν σε 51-43 στο πρώτο ημίχρονο. Λε Μπρον Τζέιμς και Κάϊρι Ίρβινγκ όμως ήταν σε μεγάλο βράδυ και με την βοήθεια των Σμιθ (20π.) και Τόμπσον (14π. και 13 ριμπ.) δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους «πολεμιστές». Το τρίτο 12λεπτο έληξε με 38-26 υπέρ του Κλίβελαντ ενώ και το τελευταίο 12λεπτο ήταν υπόθεση των γηπεδούχων που με νέο σερί 31-21 έφθασαν άνετα στο τελικό 120-90. Το +30 δίνει το δικαίωμα στο Κλίβελαντ να ελπίζει σε ισοφάριση στο επόμενο ματς που θα διεξαχθεί και πάλι στο Οχάϊο.

Κλίβελαντ: Τζέφερσον 9, Λε Μπρον Τζέιμς 32, Τόμπσον 14, Σμιθ 20, Ίρβινγκ 30, Σάμπερτ 3, Μοζγκόφ 2, Ντιλαβεντόβα 2, Γουίλιαμς 3, Τ. Τζόουνς 1, Μακ Ρέι 4.
Γκόλντεν Στέιτ: Μπαρνς 18, Γκριν 6, Μπόγκουτ 4, Τόμπσον 10, Κάρι 19, Ιγκουοντάλα 11, Εζέλι, Λίβινγκστον 5, Σπάϊτς 5, Μπαρμπόσα 8, Βαρεχάο 1, Κλαρκ 3.