Σαρωτικός ο Ολυμπιακός!
 20/1/2017

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε ίσως την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, διέλυσε 92-62 την Μπασκόνια παρουσία 9 χιλιάδων οπαδών του στο ΣΕΦ, έφθασε τις 13 νίκες σε 18 ματς και πλέον είναι φαβορί όχι μόνο για την πρόκριση αλλά και για το πλεονέκτημα της έδρας! Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδειξε ότι δεν επηρεάστηκε διόλου από την ήττα του Κυπέλλου από τον Παναθηναϊκό και ουσιαστικά καθάρισε τη νίκη από το πρώτο δεκάλεπτο όταν και προηγήθηκε με σκορ 24-17 και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με διαφορά +22 πόντων (50-28) μετατρέποντας σε περίπατο την αναμέτρηση. Ο Ολυμπιακός κράτησε στους 11 πόντους την Μπασκόνια στο δεύτερο δεκάλεπτο και στους 15 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο ενώ στα τρία πρώτα δεκάλεπτ πέτυχε 24, 26 και 26 πόντους αντίστοιχα! Στο 30΄ το σκορ ήταν 76-43 (+33 π.) και το τελικό 92-62 ήταν τυπική διαδικασία για τους κόκκινους. Ο Ολυπιακός είχε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Γκριν 11, Σπανούλης 12, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 12, Μάντζαρης 10) κι άλλους τρεις που πλησίασαν τους δέκα πόντους (Μπιρτς 9, Γιανγκ 7, Λοτζέσκι 8) ξαι μάλιστα ο Σφαιρόπουλος μοίρασε τέλεια το χρόνο συμμετοχή καθώς μόνο ο Μάντζαρης έπαιξε περισσότερο από 23 λεπτά! Την επόμενη εβδομάδα υπάρχει διπλή αγωνιστική στην Ευρωλίγκα. Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει στις 25 Ιανουαρίου την Μιλάνο στην Ιταλία ενώ δύο μέρα μετά στις 27 Γενάρη θα υποδεχθεί την Μπάμπεργκ στο ΣΕΦ και έχει την ευκαιρία να πάρει δύο νίκες αφού είναι ανώτερος σε όλα!

Tα δεκάλεπτα: 24-17, 50-28, 76-43, 92-62
Ολυμπιακός: Γκριν 11, Μπιρτς 9(7ρ), Γιανγκ 7(5ρ), Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 12(2τρ, 7ασ), Γουότερς 2(5ασ), Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ 3(4ρ), Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 12(2τρ, 7ρ), Μάντζαρης 10(2), Λοτζέσκι 8(1)
Μπασκόνια: Λάρκιν 12(3/11δ, 6/6β), Μπαρνιάνι 2(1/5δ), Βόιγκτμαν 3(8ρ), Χάνγκα 11(8ρ), Σεντεκέρσκις 3, Μπομπουά 9(1/4τρ), Μπλάζιτς 2, Ντιόπ (5ρ), Τιλί 7(1), Μπάντιντζερ 8, Λουζ 5