logo as

Με το δεξί ο Ολυμπιακός!
 13/10/2017

Πρεμιέρα με το δεξί στην Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός
Ο Ολυμπιακός νίκησε 75-64 την Μπασκόνια στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκα παρουσία τεσσάρων χιλιάδων οπαδών του που κατέκλυσαν το κλειστό "Δύο Αοράκια" στο Ηράκλειο της Κρήτης. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν επηρεάστηκε από την ήττα στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό και με κορυφαίους τους Παπανικολάου, Αγραβάνη και Πρίντεζη έφθασε στην πρώτη του νίκη και απέδειξε ότι παραμένει μία από τις κορυφαίες ομάδες στην Ευρώπη. Η νίκη του Ολυμπιακού είχε την σφραγίδα των Ελλήνων παικτών της ομάδας και όλα αυτά χωρίς τους δύο θεωρητικά καλύτερους σκόρερ του, τους Σπανούλη και Ρόμπερτς ενώ έλειπε και ο Τίλι. Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν 16-12 στο πρώτο δεκάλεπτο και 41-33 στο πρώτο ημίχρονο με τους Παπανικολάου, Αγραβάνη και Τόμπσον να δίνουν πολλές λύσεις ενώ στη συνέχεια ανέλαβε δράση και ο Στρέλνιεκς. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια μείωσε πρόσκαιρα αφού ο Πρίντεζης το πήρε πάνω του και οδήγησε τον Ολυμπιακό σε επί μέρους σκορ 19-16 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +11 (60-49) για τους "κόκκινους". Η Μπασκόνια του Πάμπλο Πριγκιόνι ήθελε αλλά δεν μπορούσε. Ο Ολυμπιακός είχε πολλές λύσεις στον πάγκο του και στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε περίπατο για να φθάσει άνετα στο τελικό 75-64. Η εμφάνιση του Ολυμπιακού ήταν πολύ καλή δεδομένων των συνθηκών, δηλαδή ότι αυτό ήταν μόλις το δεύτερο επίσημο παιχνίδια της ομάδας, οι νέοι παίκτες δεν έχουν προσαρμοστεί ακόμη ενώ όταν επιστρέψουν οι Σπανούλης και Ρόμπερτς, τότε αναμένεται να ...απογειωθεί. Την επόμενη Παρασκευή (20 Οκτωβρίου 21:45) ο Ολυμπιακός φιλοξενεί την Μάλαγα στο ΣΕΦ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-12, 41-33. 60-49, 75-64
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μακλίν 2, Τολιόπουλος 3 (1), Παπαπέτρου 2, Αγραβάνης 13 (1), Μιλουτίνοβ 9, Στρέλνιεκς 8 (2), Πρίντεζης 17 (8/12 δίποντα), Παπανικολάου 11 (2), Μάντζαρης 2, Μπόγρης, Τόμπσον 8
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Πριτζιόνι): Βιλντόζα, Τίμα 3 (1), Βόιτμαν 11 (2), Χουέρτας 10 (1), Τζάνινγκ 5 (1), Ντιόπ 7 (1), Γκρέιντζερ 12, Ποϊριέ 3, Σενγκέλια 13, Ντελφίνο