Με την υπογραφή του Πρίντεζη!
 9/12/2017

Ολυμπιακός - Ρεάλ 92-83
Ο Ολυμπιακός νίκησε 92-83 την Ρεάλ Μαδρίτης στην παράταση και παρέμεινε στην κορυφή της Ευρωλίγκα (μαζί με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας) με ρεκόρ 9 νίκες και 2 ήττες. Το παιχνίδι ήταν ...θρίλερ ακατάλληλο για καρδιακούς. Ο Πρίντεζης από μοιραίος στο τέλος της κανονικής διάρκειας έγινε ήρωας στην παράταση καθώς πέτυχε 9 πόντους (7 σερί) και οδήγησε την ομάδα στην μεγάλη νίκη. Ο Βασίλης Σπανούλης αγωνίστηκε για πρώτη φορά φέτος, φοβερός ο Λούκα Ντόνσιτς με 33 πόντους για την Ρεάλ. Ο Ολυμπιακός με την αύρα της επιστροφής του Σπανούλη μπήκε πιο δυνατά από την Ρεάλ στο παιχνίδι. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού ήταν εξαιρετικός στην δημιουργία και στην εκτέλεση και με 5 δικούς του πόντους και άλλους τόσους από τον επίσης εξαιρετικό Παπανικολάου, έγραψαν το 18-6 στο 9΄για να κλείσε το πρώτο δεκάλεπτο με 18-8 χάρη σε ένα καλάθι του Φελίπε Ρέγες. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ρεάλ ήταν καλύτερη, βρήκε λύσεις στην επίθεση στο πρόσωπο του Κάρολ και με επί μέρους σκορ 22-16 μείωσε στους 4 πόντους με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου (34-30). Ο Ολυμπιακός ξαναπήρε τα ηνία του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστές τους Πρίντεζη και Μακ Λιν προηγήθηκε με + 12 πόντους διαφορά (52-40) στο 28΄. Η Ρεάλ είχε λύσεις στην επίθεση μόνο από τον Ντόνσιτς αλλά στο τέλος στην εξίσωση μπήκε εκ νέου ο Κάρολ και μείωσε σε 56-47 στο 30΄. Στο τελευταίο δεκάλεπτο έπεσαν κορμιά. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε δύο φορές στο σκορ, μία με 60-47 στο 31΄και μία με 68-59 με καλάθι του Παπανικολάου στο 36΄αλλά και πάλι η Ρεάλ επέστρεψε και μάλιστα με τρίποντο του Ρούντι Φερνάντεθ μείωσε σε 68-67 στο 38΄. Ο Πρίντεζης με 4 σερί πόντους έδωσε το προβάδισμα 72-67 στο 39΄αλλά η Ρεάλ έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τρίποντο του Κάρολ στα 12 δευτερόλεπτα. Ο Πρίντεζης είχε την ευκαιρία να καθαρίσει τη νίκη στο φινάλε όταν κέρδισε φάουλ στα 4 δευτερόλεπτα για το φινάλε αλλά αστόχησε και το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Εκεί ο Πρίντεζης το πήρε προσωπικά, πέτυχε 9 πόντους και μάλιστα 7 πόντους σερί και οδήγησε την ομάδα του στην 9η νίκη της στην διοργάνωση. Ο Ολυμπιακός νίκησε επειδή είχε πολύ περισσότερες λύσεις από την Ρεάλ. Ο Ολυμπιακός είχε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ενώ η Ρεάλ είχε μόλις 2 παίκτες, τους Κάρολ και Ντόνσιτς. Την επόμενη εβδομάδα ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει την Μπάμπεργκ στη Γερμανία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-6, 34-30, 56-47, 72-72 (κ.α.), 92-83
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 12 (6/8 βολές, 3/3 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Σπανούλης 7 (2/2 βολές, 1/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Μιλουτίνοβ 12 (4/5 βολές, 4/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 15 (6/6 βολές, 3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Πρίντεζης 21 (6/8 βολές, 6/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Παπανικολάου 14 (3/4 βολές, 1/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μάντζαρης, Ρόμπερτς 4 (2/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Γουίλτζερ 2, Τόμπσον 5 (3/3 βολές, 1/4 δίποντα)
ΡΕΑΛ (Λάσο): Κοζέρ, Ραντλ 3(1/2 τρίποντα) Φερνάντεθ 3 (0/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Ράντσιτς, Ντόντσιτς 33 (5/7 βολές, 8/12 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 36 αξιολόγηση), Ματσιούλις, Ρέγιες 4 , Καμπάτσο, Κάρολ 24 (4/4 βολές, 4/6 δίποντα, 4/10 τρίποντα), Ταβάρες 8, Τόμπκινς 6, Τέιλορ 2