Έμεινε από δυνάμεις ο Ολυμπιακός
 15/12/2017

Μπλάουτ στο τέλος και ήττα ο Ολυμπιακός!
Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 40-32 στο ημίχρονο και 58-50 στο 30΄αλλά παρόλα αυτά ηττήθηκε με σκορ 67-65 από την Μπάμπεργκ και γνώρισε την 3η ήττα του στην Ευρωλίγκα μετά από 12 αγωνιστικές. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπαθε ...μπλάκ άουτ στο τελευταίο δεκάλεπτο, πέτυχε μόλις 7 πόντους και μοιραία έπεσε στο καναβάτσο. Ο Ντορέλ Ράιτ με 20 πόντους και φοβερά στατιστικά έκανε την μεγάλη ζημιά στον Ολυμπιακό ενώ καθοριστικοί ήταν οι Ρίκι Χίκμαν, Όγκαστιν Ρούμπιτ και Ντάνιελ Χάκετ με 11, 15 και 13 πόντους αντίστοιχα. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να χάνει 15-14 στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν φοβερός, πέτυχε 26 πόντους με ξέσπασμα του Γουίλτζερ και του Σπανούλη και όλα έδειχναν ότι για ένα ακόμη παιχνίδι θα είχε το πάνω χέρι. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από 18 πόντους. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +12 πόντους με καλάθι του Πανανικολάου στο 25 και 33΄΄ αλλά ο Ντάνιελ Χάκετ πέτυχε έξι σερί πόντους στα δύο τελευταία λεπτά και η ψαλίδα έκλεισε στο +8 (50-58) για τον Ολυμπιακό που έλεγχε την κατάσταση. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μπάμπεργκ μπήκε πιο αποφασισμένη, βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Ράιτ Ρούμπιτ και Χάκετ, ο Ολυμπιακός έμεινε 4,5 λεπτά χωρίς καλάθι και κάπως έτσι το παιχνίδι έγινε ντέρμπι (60-62) 4 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Στα υπόλοιπα λεπτά η Μπάμπεργκ έτρεξε σερί 7-0, ο Ολυμπιακός έπαθε και δεύτερο μπλα άουτ αφού έμεινε και πάλι 4 λεπτά δίχως καλάθι και το τρίποντο του Στρέλνιεκς στα 33 δευτερόλεπτα ήταν αργά για να αλλάξει τα δεδομένα. Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός είχε τα τελευταία δέκα δευτερόλεπτα στην διάθεση του για να ανατρέψει το 67-65 αλλά ο Μπράιαν Ρόμπερτς δεν κατάφερε να ευστοχήσει στο τρίποντο που επιχείρησε υπό κακές προϋποθέσεις. Ο Ολυμπιακός έπαθε καθίζηση στο τελευταίο δεκάλεπτο και με 7 πόντους μόλις στο διάστημα αυτό δεν μπορεί να κερδίσει καμία ομάδα σε αυτό το επίπεδο. Πάντως δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ο Ολυμπιακός παραμένει στις κορυφαίες θέσεις της Ευρωλίγκα και παραμένει φαβορί για πρόκριση με πλεονέκτημα έδρας ενώ επίσης η απουσία των Μιλουτίνοφ και Αγραβάνη αποδυνάμωσε την ομάδα κοντά στο καλάθι.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 17-26, 18-18 και 17-7
Μπάμπεργκ: Χάκετ 13, Ρ. Χίκμαν 11, Ράιτ 20, Ζήσης 6, Νίκολιτς, Στάιγκερ, Λο, Ρούμπιτ, Π. Χέκμαν, Ραντόσεβιτς.
Ολυμπιακός: Μακ Λιν 2, Παπέτρου 2, Σπανούλης 11, Στρέλνιεκς 8, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 3, Ρόμπερτς 7, Μπόγρης, Γουίλτζερ 10, Τόμπσον 2.