Προκρίθηκαν ΑΕΚ και ΠΑΟΚ!
 7/2/2018

Εφτάψυχη η ΑΕΚ
Η ΑΕΚ επικράτησε 83-81 της Μπαϊρόιτ στο Κλειστό του ΟΑΚΑ για την τελευταία αγωνιστική του BCL και προκρίθηκε στους «16» της διοργάνωσης. Ο Μάνι Χάρις με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Βασίλισσας». Mε την έναρξη του αγώνα η Μπαϊρόιτ «έτρεξε» επιμέρους σκορ 4-2. Ο Χάντερ με δίποντο ισοφάρισε (4-4), στο 2’. Με σερί 4-0, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα (8-4), στο 3’. Ο Χάρις με δίποντο μείωσε 11-7, στο 4’ και ο Χάντερ με νέο δίποντο έκανε το 13-9, στο 5’. Με επιμέρους σκορ 11-8, η ΑΕΚ μείωσε (21-20), με τέλος του 1ου δεκαλέπτου. Ο Βασιλόπουλος με δίποντο έκανε το 23-22 και ο Σάκοτα με επίσης με δίποντο το 25-24, στο 11’. Ο Χάρις με κάρφωμα έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ (26-25) και ο Σάκοτα με νέο δίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +3 (28-25), στο 12’. Ο Μαυροειδής με δίποντο έκανε το 31-29, στο 15’. Με επιμέρους σκορ 11-2, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα +7 (40-33), με τέλος του ημιχρόνου. Ο Τζέιμς με δίποντο μείωσε 40-35, με την έναρξη της 3ης περιόδου και ο Χάντερ με δίποντο έκανε το 41-37, στο 21’. Με σερί 5-0, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά στο +12 (49-37), στο 22’. Ο Γκριν με δίποντο μείωσε (52-40), στο 24’. Με επιμέρους σκορ 17-14, η ΑΕΚ μείωσε στους εννέα πόντους (66-57), στο 30’. Με δύο βολές ο Σάκοτα έκανε το 69-59 και ο ίδιος με τρίποντο μείωσε 69-62, στο 32’. Ο Τζέιμς με γκολ – φάουλ έκανε το 69-65, στο 33’. Ο Ξανθόπουλος με τρίποντο συνέχισε το σερί της ΑΕΚ για το 69-68, στο 34’. Η Μπαϊρόιτ απάντησε με σερί 5-0 (74-68), στο 35’. Ο Χάρις με τρίποντο έκανε το 74-71, στο 36’. Ο Βασιλόπουλος με νέο τρίποντο μείωσε στον πόντο (81-80), 35 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και ο Σάκοτα με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 83-81.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 33-40, 57-66, 83-81
ΑΕΚ (Ντράγκαν Σάκοτα): Τζέιμς 11 (1), Γκριν 5, Χάρις 23 (1), Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 20 (3), Βασιλόπουλος 5 (1), Λαρεντζάκης, Μπάρλοου, Μαυροειδής 6, Καββαδάς 1, Χάντερ 9
Mπαϊρόιτ (Ραούλ Κόρνερ): Ρόμπινσον 2, Κοξ 2, Λίνχαρτ 11, Ντόρεθ 3 (1), Σάιφερθ 12, Βαχάλσκι 4, Αμέιζ 7, Μπρουκς 14 (3), Γιορκ 18 (4), Μάρεϊ 8

Εντυπωσιακός ο ΠΑΟΚ
Ο ΠΑΟΚ πήρε τον… τελικό πρόκρισης επικρατώντας της Βέντσπιλς με 59-80 μέσα στη Λετονία και εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά! Μάλιστα σε συνδυασμό με την ήττα της Νεπτούνας από την Τενερίφη στο άλλο ματς του ομίλου, ο ΠΑΟΚ πήρε την πρόκριση ως 3ος! Μετά το αρχικό 7-5 των Λετονών, που όπως αποδείχθηκε ήταν και το μοναδικό προβάδισμα τους σε όλο τον αγώνα, ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα σερί 0-10 και προηγήθηκε με 7-15, ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (19-23). Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ και στην δεύτερη περίοδο, καθώς με μπροστάρη τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο, ο οποίος πέτυχε 7 συνεχόμενους πόντους, έτρεξε και πάλι ένα σερί 0-10 και προηγήθηκε με 19-33. Ο ΠΑΟΚ διατήρησε τον έλεγχο μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους και πήγε στα αποδυτήρια έχοντας διψήφια διαφορά (36-46). Η Βέντσπιλς ξεκίνησε πολύ καλά το τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε να μειώσει στον πόντο (45-46) χάρη σε συνεχόμενους πόντους του Ουμπίγιια. Ο ΠΑΟΚ όμως έμεινε μπροστά στο σκορ χάρη σε πολύ καλές επιθετικές προσπάθειες του αρχηγού του, Βαγγέλη Μαργαρίτη και κατάφερε όχι μόνο να διατηρήσει την διψήφια διαφορά, αλλά να την αυξήσει κιόλας, καθώς το τέλος της τρίτης περιόδου, τον βρήκε στο +13 (54-67). Μετά από ένα καλάθι του Τζόουνς στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ έμεινε για περίπου 5 λεπτά χωρίς πόντο, αλλά διατήρησε τη διαφορά μέσα από την άμυνά του και στο τέλος πήρε μία εύκολη νίκη με 59-80.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 36-46, 54-67, 59-80
Βέντσπιλς: Χάμιλτον, Μπαρνέτ 6 (1), Γκρίνμπεργκς, Γιάκοβικς 5 (1), Λόμαζς 4, Ουμπίγια 17 (2), Φρεϊμάνις 8 (2), Σκέλε 3, Γκούλμπις 8, Τζουσίκας 6, Ζάκις 2
ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 5 (1), Κρούμπαλι 12, Κόνιαρης 3 (1), Μαργαρίτης 13 (1), Ζάρας 9 (2), Χαρλαμπόπουλος 12 (2), Καραμανώλης, Κατσίβελης 3 (1), Τζάκσον 2, Γκος 10 (2), Τζόουνς 11 (1)