[947] ΑΝΤΒΕΡΠ - ΟΥΝΙΟΝ ΣΕΝΤ ΖΙΛΟΥΑΖ Half 0-0  [946] ΜΟΥΡΑ - ΡΟΓΚΑΣΚΑ 1-2

Άλωσε το ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός
 3/3/2018

Άλωσε το ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός!
Ο Ολυμπιακός νίκησε 87-85 τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, παρέμεινε στην 2η θέση της βαθμολογίας της Ευρωλίγκα και βρίσκεται σε θέση ισχύος για πρόκριση στα πλέι οφ με πλεονέκτημα έδρας. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου νίκησε τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά μετά από πέντε σερί ήττες σε πρωτάθλημα και Ευρωλίγκα και μπαίνει στην τελική ευθεία της διοργάνωσης με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις. Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την 10η ήττα του και 2η φετινή στο ΟΑΚΑ και πλέον πολύ δύσκολα μπορεί να ελπίζει σε μια θέση στην πρώτη τετράδα. Το παιχνίδι ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς και κρίθηκε στην παράταση με τον Μπράιν Ρόμπερτς να πραγματοποιεί την καλύτερη φετινή του εμφάνιση με 18 πόντους και στατιστικά για όσκαρ και μάλιστα χάρη σε ένα δικό του τρίποντο ένα λεπτό πριν το τέλος της παράτασης και με το σκορ στο 82-81 υπέρ του Παναθηναϊκού, έκανε το 84-82 για τον Ολυμπιακό και ...έκοψε τα πόδια των αντιπάλων του. Ο Αμερικανός γκαρντ με 2/2 βολές έκανε το 86-82 στα 36 δευτερόλεπτα και έβαλε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στη νίκη του Ολυμπιακού. Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν στην 12άδα τους τον νέο Αμερικανό πλέι μέικερ, τον Μπόμπι Μπράουν αλλά και τον Γάλλο φόργουορντ Τιλί και ξεκίνησαν αρκετά καλά τον αγώνα αλλά και ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός χάρη στις εμπνεύσεις του Καλάθη και τον επιθετικό οίστρο του Γκιστ και προηγήθηκαν οριακά στο τέλος του δεκαλέπτου 18-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός και χάρη σε απανωτα τρίποντα του Μπράιαν Ρόμπερτς κατάφερε να πετύχει 27 πόντους σε δέκα λεπτά, κράτησε τον άστοχο στα τρίποντα Παναθηναϊκό στους 16 πόντους και πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά εννέα πόντων (43-34). Στο τρίτο δεκάλεπτο η αστοχία του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε, ο Ολυμπιακός ήταν σταθερά καλός στην επίθεση με τον Πρίντεζη σε πρωταγωνιστικό ρόλο και αύξησε την διαφορά στο +12 στο 30΄ (62-50) και... πάγωσε τους 18 χιλιάδες οπαδούς του Παναθηναϊκού. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε άρδην. Ο Πασκουάλ διέταξε πίεση στα 3/4 του γηπέδου, οι Καλάθης και Τζέιμς πέτυχαν μεγάλα καλάθια και με την συμβολή του Γκιστ που έκανε πολύ καλό παιχνίδι με 21 πόντους έτρεψε σερί 21-9 και ισοφάρισε σε 71-71 και πήγε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης. Ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια αφού είχε την μπάλα στα χέρια του για την τελευταία επίθεση αλλά ο Μάικ Τζέιμς υπέπεσε σε λάθος. Στην παράταση ο Παναθηναϊκός ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Εκεί ανέλαβε δράση ο Ρόμπερτς και ο Ολυμπιακός έφυγε από το ΟΑΚΑ με μια πολύτιμη νίκη. Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καλός στο μεγάλο του πλεονέκτημα, δηλαδή στα τρίποντα και τελείωσε τον αγώνα με μόλις 9/28 που μεταφράζεται σε 32,1% ενώ ήταν κακός και στις ελεύθερος βολές 18/32 (56,3%).Ο Ολυμπιακός πήρε 10 ριμπάουντ παραπάνω (39-29). Την επόμενη εβδομάδα ο Ολυμπιακός υποδέχεται την Μπάμπεργκ (9 Μαρτίου) ενώ ο Παναθηναϊκός έχει δύσκολη εκτός έδρας αποστολή κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης.

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 85-87
Θεατές: 18310
Τα δεκάλεπτα: 18-16, 16-27, 16-19, 21-19 και 14-16
Ανά δεκάλεπτο:18-16, 34-43, 50-62, 71-71, 85-87
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 13 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ρίβερς 6 (2), Τζέιμς 9 (3/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/5 βολές), Πέιν 5, Παππάς 1, Γκιστ 21 (7/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Βουγιούκας 1, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 3 (1), Λοτζέσκι 3 (0/1 δίποντο, 1/4 τρίποντα), Καλάθης 23 (7/15 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/9 βολές, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 1 κλέψιμο), Αντετοκούνμπο
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 9, Μπράουν 5, Παπαπέτρου 11 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σπανούλης 15 (4/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/5 βολές), Μιλουτίνοβ 4, Στρέλνιεκς 4, Τιλί 2 (5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 15 (3/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 3 (6 ριμπάουντ), Μάντζαρης, Ρόμπερτς 18 (1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Ουίλτζερ