[218] ΟΚΑΙΑΜΑ - ΡΟΑΣΟ ΚΟΥΜΑΜΟΤΟ 1-0  [217] ΓΙΑΜΑΓΚΑΤΑ - ΕΧΙΜΕ 1-0  [214] ΣΑΓΚΑΝ ΤΟΣΟΥ - ΚΑΣΙΜΑ ΑΝΤΛΕΡΣ 1-1

Παράδοση άνευ όρων ο ΠΑΟ!
 17/11/2018

Αναντολού Εφές - Παναθηναϊκός 78-62
Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε την χειρότερη φετινή του εμφάνιση και ηττήθηκε με σκορ 78-62 απο την Αναντολού Εφές στην Πόλη για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Αυτή ήταν η 3η ήττα του Παναθηναϊκού σε επτά παιχνίδια (4-3). Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έχασε το παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο(!) καθώς στο ημίχρονο βρέθηκε 16 πόντους πισω στο σκορ (44-28). Οι "πράσινοι" μείωσαν στους δέκα πόντους την διαφορά στο 27΄(54-44) αλλά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η Εφές ξαναπήρε σημαντικό προβάδισμα και έκλεισε την περίοδο στο +14 (60-46). Ο Παναθηναϊκός έριξε και πάλι την διαφορά στους δέκα πόντους στο 36΄(64-54) αλλά και πάλι η ομάδα της Τουρκίας βρήκε τις λύσεις και εν τέλει έφθασε δια περιπάτου στο τελικό 78-62. Η Εφές τελείωσε τον αγώνα έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ενώ από την άλλη ο Παναθηναϊκός βρέθηκε σε κάκιστο βράδυ και είναι χαρακτηριστικό ότι είχε ως πρώτους σκόρερ τους Τόμας και Καλάθη, οι οποίοι είχαν από 11 π. Ο Παναθηναϊκός παραλίγο να κάνει αρνητικό ρεκόρ πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (μόλις 10π.), έπαιξε κακό μπάσκετ, ήταν άστοχος και χωρίς νεύρο στην άμυνα και γνώρισε δίκαια την 3η ήττα του σε επτά αγωνιστικές. Η ομάδα του Πασκουάλ τελείωσε τον αγώνα με 20/44 διπ. (45,5%), 4/20 τρίπ. (20%) και 10/15 βολές (66,7%) ενώ οι αντίστοιχοι αριθμοί της Εφές ήταν σαφώς καλύτεροι 23/35 διπ. (65,7%), 8/23 τριπ. (34,8%) και 8/9 βολές (88,9%).

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 44-28, 60-46, 78-62
Αναντολού Εφές (Αταμάν): Μπομπουά 19 (2), Μπαλμπάι, Μπιρσέν, Μότουμ 3 (1), Μορμάν 17 (1), Τουντσέρ, Πλάις 4, Μίτσιτς 11 (2), Άντερσον, Ντάνστον 14, Σιμόν 10 (2)
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Τόμας 11 (1), Λάνγκφορντ, Λάσμε 4, Παπαπέτρου 9 (1), Παππάς 3, Γκιστ 10, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι 6, Καλάθης 11 (1), Αντετοκούνμπο 8 (1), Μήτογλου

* Την επόμενη εβδομάδα υπάρχει "διπλή" δράση στην Ευρωλίγκα. Ο Παναθηναϊκός θα φιλοξενήσει την Μπαρτσελόνα την Τετάρτη 21 Νοεμβρίου και δύο μέρες μετά την Παρασκευή 23 Νοεμβρίου θα ταξιδέψει στην Ισπανία και την Βιτόρια για το δύσκολο παιχνίδι με την Μπασκόνια.