logo as

Νίκη - ανάσα ο ΠΑΟ!
 10/1/2019

Παναθηναϊκός - Μπάγερν 77-67
Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με σκορ 77-67 της Μπάγερν παρουσία 10 χιλιάδων οπαδών του στο ΟΑΚΑ, βελτίωσε το ρεκόρ του σε 8 νίκες - 9 ήττες και παρέμεινε ζωντανός στην μάχη για μια θέση στην πρώτη οκτάδα που οδηγεί στα πλέι οφ. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 18 πόντους (ρεκόρ καριέρας) και ο Νικ Καλάθης με νταμπλ - νταμπλ σε πόντους (14 με 6/7 δίποντα) και ασίστ (11) ήταν οι κορυφαίοι του Παναθηναϊκού. Ο Ρικ Πιτίνο πάντως δεν έμεινε ικανοποιημένος από τους παίκτες του και στις δηλώσεις του έκανε λόγο για κακή φυσική κατάσταση. Το παιχνίδι με τους Βαυαρούς δεν αντέχει ιδιαίτερης κριτικής και κρίθηκε από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Ο Πιτίνο ξεκίνησε τον αγώνα με τους Καλάθη, Παππά, Παπαπέτρου, Μήτογλου, Γκιστ, σχήμα το οποίο λειτούργησε εξαιρετικά με αποτέλεσμα το 22-11 στο 10΄. Στο 16΄οι "πράσινοι" προηγήθηκαν 31-19 στο 16΄ και 43-32 στο ημίχρονο με τον Καλάθη να δίνει το σύνθημα....Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπάγερν βρήκε λύσεις και μείωσε στους έξι πόντους αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +9 (59-50). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός δεν συνάντησε καμόια δυσκολία, είχε σταθερά προβάδισμα 8-10 πόντων με τον Λοτζέσκι να δηλώνει παρών στην επίθεση και τον Καλάθη να μοιράζει ασίστ με το ...τσουβάλι (11) και το τελικό 77-67 ήταν φυσιολογική εξέλιξη. Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την 8η φετινή του νίκη, κάλυψε την διαφορά της ήττας του στην Γερμανία με την Μπάγερν και παρέμεινε ζωντανός στην μάχη της πρόκρισης. Πάντως η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έχει πρόγραμμα ...βουνό στη συνέχεια με επτά εκτός έδρας ματς και μόλις δύο εντός έδρας....Την Παρασκευή ο Παναθηναϊκός έχει δύσκολη εκτός έδρας αποστολή στην Ισπανία κόντρα στην Μπαρτσελόνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-11, 43-32, 59-50, 77-67
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 10 (5/8 δίπ., 6 ριμπ.), Παπαγιάννης 2, Λάσμε (4 ριμπ.), Παπαπέτρου 18 (6/9 δίπ., 2/4 τρίπ., 8 ριμπ., 3 ασίστ, 2 κλεψ.), Παππάς 4, Γκιστ 13 (6/8 δίπ., 4 ριμπ.., 2 ασίστ), Λεκαβίτσιους 1, Λοτζέσκι 11 (4/6 δίπ., 1/3 τρίπ.), Καλάθης 14 (6/7 δίπ., 0/3 τρίπ., 2/4 βολές, 5 ριμπ., 11 ασίστ, 3 κλεψ.), Μήγοτλου 4

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς, Χομπς 3 (1), Κινγκ 3 (1), Κόπονεν 9 (3/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Ραντόσεβιτς 5, Λούτσιτς 8 (1), Λο 5, Τζέντοβιτς 4 (7 ασίστ), Γιόβιτς 2, Μπαρτέλ 7, Γουίλιαμς 21 (5/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/3 βολές)

* Ο νέος ξένος παίκτης του Παναθηναϊκού, ο Αμερικανός γκαρντ Σον Κιλπάτρικ αναμένεται στην Αθήνα την προσεχή Παρασκευή.