[121] ΤΟΚΙΟ ΒΕΡΝΤΙ - ΚΙΟΤΟ 0-1

Βήμα πρόκρισης ο Ολυμπιακός!
 19/3/2019

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε εύκολα (89 -69) το εμπόδιο της Μπάγερν στο ΣΕΦ για την 27η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, βελτίωσε το ρεκόρ του σε 14 νίκες - 13 ήττες και έκανε βήμα πρόκρισης για τα πλέι οφ της διοργάνωσης. Μιλουτίνοφ (20π. με 9/1ο δίπ.) και ΛεΝτέι (23π. με 9/14) έβαλαν στα καλάθια τους Βαυαρούς, πολύτιμοι οι Γουέμπερ (12 π. 8 ριμπ. 4 ασίστ) και Παπανικολάου (10 ριμπ. και 6 ασίστ). Την Πέμπτη ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει στην Ισπανία την Γκραν Κανάρια. Το παιχνίδι στο ΣΕΦ ( 5 χιλιάδες θεατές) δεν αντέχει ιδιαίτερης κριτικής. Ο Ολυμπιακός αν και αγωνίστηκε χωρίς τον αρχηγό του Βασίλη Σπανούλη κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του από το πρώτο λεπτό, οι Γουέμπερ, Γκος, Πρίντεζης, Παπανικολάου και Λε Ντει κυριάρχησαν στο παρκέ και προηγήθηκε με νταμπ σκορ στο 10΄(20-10) και με +19π. στο ημίχρονο (50-31). Στο 22΄ο Μιλουτίνοφ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο +22 (55-33) και ο ίδιος παίκτης έκανε το 72-48, σκορ με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Ολυμπιακός έφθασε στην 14η φετινή του νίκη και θα ταξιδέψει με καλή ψυχολογία στην Ισπανία για το παιχνίδι με την Γκραν Κανάρια την Πέμπτη το βράδυ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-10, 50-31, 72-48, 89-69
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουέμπερ 12 (3/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 0/1 βολή, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γουίλιαμς-Γκος 6 (3 ασίστ), Τουπάν 3 (1), Μιλουτίνοβ 20 (9/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 11 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 5 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάντζαρης 8 (2), Ποκουσέβσκι 1, Μπόγρης, ΛεΝτέι 23 (9/14 δίποντα, 4 ριμπάουντ)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς 2, Χομπς, Κόπονεν 15 (5/6 τρίποντα), Ραντόσεβιτς 2, Λούτσιτς 6, Λο 2, Τζέντοβιτς 10 (2), Αμάιτσε 6 (2), Γιόβιτς 1 (4 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπαρτέλ 7, Γουίλιαμς 5 (2/7 σουτ), Μπούκερ 13 (1)