Έμπλεξε... ο Ολυμπιακός!
 22/3/2019

Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε με προσδοκίες νίκης στη Λας Πάλμας αλλά τελικά πραγματοποίησε μια από τις χειρότερες εμφανίσεις του στην διοργάνωση και γνώρισε βαριά ήττα με σκορ 90-67 από την αδιάφορη βαθμολογικά Γκραν Κανάρια. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ προέρχονταν από καλή εμφάνιση και άνετη νίκη στο παιχνίδι με την Μπάγερν και είχε τεράστιο κίνητρο νίκης αλλά δεν μπήκε ποτέ στο πνεύμα του αγώνα. Η Γκραν Κανάρια προηγήθηκε από το πρώτο δεκάλεπτο και όσο κύλαγε ο χρόνος η διαφορά στο σκορ αυξάνονταν με ...γεωμετρική πρόοδο (40-30 στο ημίχρονο και 69-46 στο 30΄). Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έχει ρεκόρ 14 νίκες και 14 ήττες. Η ομάδα του Πειραιά έχει καλό πρόγραμμα στις δύο τελευταίες αγωνιστικές και θεωρητικά κρατά την τύχη στα χέρια της αφού με δύο νίκες στα παιχνίδια με Ζαλγκίρις και Νταρουσάφακα, η πρόκριση δύσκολα μπορεί να χαθεί. Πάντως ο Μπλατ θα πρέπει να είναι πολύ προβληματισμένος με την εικόνα της ομάδας του. Οι μοναδικοί παίκτες που διασώθηκαν από το...ναυάγιο ήταν οι Γουέμπερ και Τουπάν. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Σουηδός "μπόμπερ" Μάρκους Έρικσον, ο οποίος σε 17,5 λεπτά πέτυχε 24 πόντους και 6/10 τρίποντα και διέλυσε την άμυνα του Ολυμπιακού.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16, 40-30, 69-46, 90-67
ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Μαρτίνεθ): Γουίλι 10 (5/6 δίποντα), Μπαλτσερόφσκι, Όλιβερ, Χάνα 7 (5 ασίστ), Έρικσον 24 (3/4 δίποντα, 6/10 τρίποντα), Βένε 14 (1/1 δίποντο, 3/3 τρίποντα, 3/4 βολές), Μπάλβιν 4, Παουλί 6, Ραμπασέδα 6 (1), Στρόμπερι 13 (2), Ραντίσεβιτς 4, Τιλί 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουέμπερ 13 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 7 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 9 (3/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1 ασίστ), Τουπάν 12 (2), Μιλουτίνοβ 8 (3/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βεζένκοφ 3 (1), Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 4 (1/5 σουτ), Μάντζαρης, Μπόγρης 1, ΛεΝτέι 8 (3/7 σουτ)