Και τώρα η Ρεάλ...
 26/3/2019

Ένα δεκάλεπτο κράτησε η αντίσταση του Κολοσσού Ρόδου στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Παναθηναϊκό. Η ομάδα της Ρόδου έκανε το ...λάθος να προηγηθεί με σκορ 16-15 στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός έτρεξε σερί 29-9 και το παιχνίδι κρίθηκε από το πρώτο ημίχρονο (44-25). Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφθασε στο +26 (72-46) και το τελικό 95-68 ήρθε πολύ εύκολα για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο. Αυτή ήταν η 20η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο Ελληνικό πρωτάθλημα για τους "πράσινους". Ο Παπαγιάννης με 16 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ ήταν ο καλύτερος παίκτης του Παναθηναϊκού, ο οποίος στρέφει το ενδιαφέρον στο μεγάλο ντέρμπι με την Ρεάλ Μαδρίτης την Πέμπτη το βράδυ στο ΟΑΚΑ. Ο Παναθηναϊκός με νίκη εξασφαλίζει την παρουσία του στα πλέι οφ και το κίνητρο είναι τεράστιο.

TΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 44-25, 72-46, 95-68
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 16 (8/11 δίποντα, 16 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 12, Καλάθης 0/5 σουτ, 7 ασίστ, Τόμας 12 (6/7 δίποντα), Κιλπάτρικ 4, Γκιστ 8 (8 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 6 (2), Βουγιούκας 4, Μήτογλου 12 (7 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 6, Λεκαβίτσιους 4 (6 ασίστ), Λάνγκφορντ 11 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Κουφός): Μαυροειδής 2, Μπιλλής, Τσούπκοβιτς 9 (1), Δημάκος 4, Μπράουνινγκ 14 (2), Αγγελάκος 2, Ντιγκς, Πίνκστον 8 (1), Λι 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Ντεμπς 17 (4).