ΖΟΡΙΑ ΛΟΥΓΚΑΝΣΚ - ΣΑΧΤΑΡ ΝΤΟΝΕΤΣΚ 1-3 Τελ. 2

Καθάρισε… ο Κάρι!
 17/5/2019

Ο Στέφεν Κάρι πραγματοποίησε την καλύτερη του φετινή εμφάνιση στα πλέι οφ, πέτυχε 37 πόντους, πήρε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 8 ασίστ και οδήγησε την ομάδα του στην δεύτερη σερί νίκη επί του Πόρτλαντ. Οι πρωταθλητές αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Ντουράντ, ο οποίος θα χάσει και τα δύο επόμενα παιχνίδια και συνάντηση μεγάλα προβλήματα από το Πόρτλαντ, το οποίος ήταν αποφασισμένο για τη νίκη. Οι Μπλέϊζερς προηγήθηκαν 31-29 στο πρώτο 12λεπτο και 65-50 στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο στο τρίτο 12λεπτο το σκηνικό άλλαξε. Ο Τόμπσον πήρε το όπλο τα του και μαζί με τον Κάρι πέτυχαν απανωτούς πόντους με αποτέλεσμα η ομάδα τους να τρέξει σερί 39-24 και έτσι ισοφάρισε 89-89 με την λήξη της περίοδο. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τελευταίο 12λεπτο. Το Πόρτλαντ προηγήθηκε 102-94 6,5 λεπτά πριν το τέλος αλλά το Γκόλντεν Στέιτ βρήκε λύσεις από τους Αντρέ Ιγκουοντάλα και Κεβόν Λούνει και μείωσε στον πόντο (107-108) 2,5 λεπτά πριν το τέλος. Ο Σεθ Κάρι με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στο Πόρτλαντ με σκορ 110-111 ένα λεπτό πριν τοπ τέλος,. Λούνει και Γκριν πέτυχαν τέσσερις πόντους και έδωσαν προβάδισμα τριών πόντων στο Γκόλντεν Στέιτ 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Η τελευταία επίθεση πήγε στο Πόρτλαντ και συγκεκριμένα στον Νταμιάντ Λίλαρντ, ο οποίος εγκλωβίστηκε από την εξαιρετική άμυνα του Ιγκουοντάλα και έχασε την μπάλα 4 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και έτσι έχασες την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-31, 21-34, 39-24, 25-22, 114-111
ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ: Γκριν 16 (10 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μπόγκουτ, Κάρι 37 (8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Τόμπσον 24, Ιγκουοντάλα 4, Γερέμπκο, Μπελ 11, ΜακΚίνι 3, Τζόουνς, Λούνι 14, Λίβινγκστον 3, Κουκ 2

ΠΟΡΤΛΑΝΤ ΤΡΕΪΛ ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ: Αμίνου 9 (6 ριμπάουντ), Χάρκλες 12, Καντέρ 4, Λίλαρντ 23 (5 ριμπάουντ, 10 ασίστ), ΜακΚόλουμ 22 (5 ασίστ), Κόλινς, Λέοναρντ 7 (6 ριμπάουντ), Σ. Κάρι 16, Τέρνερ 6, Χουντ 12