[936] ΧΕΡΜΑΝΣΤΑΝΤ - ΠΕΤΡΟΛΟΥΛ 52 ΠΛΟΙΕΣΤΙ 1-0

Νέα βαριά ήττα οι Μπακς!
 22/5/2019

Το Τορόντο εκμεταλλεύθηκε για δεύτερη σερί φορά την έδρα του, νίκησε εύκολα 120-102 το Μιλγουόκι και ισοφάρισε την σειρά σε 2-2 στους τελικούς της Ανατολής. Ο Αντετοκούνμπο τελείωσε τον αγώνα με 25 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Μίντλετον πέτυχε 30 πόντους αλλά από εκεί και πέρα το ...χάος. Λόουρι (25π.) και Γκασόλ (17π.) οι κορυφαίοι του Τορόντο. Το παιχνίδι κρίθηκε στο δεύτερο 12λεπτο όπου το Τορόντο επικράτησε με επι μέρους σκορ 33-24 και σε συνδυασμό με το υπέρ του 32-31 από το πρώτο 12λεπτο πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά 10 πόντων (65-55). Τα "ελάφια" δεν είχαν καθαρό μυαλό στην επίθεση, αυτή την φορά οι παγκίτες δεν βοήθησαν καθόλου με τον Μπρόγκντον να έχει μόλις 2/11 σουτ ενώ οι Κόναγκτον και Χιλ πέτυχαν συνολικά 8 πόντους. Στα παραπάνω προσθέστε ότι το Μιλγουόκι τελείωσε τον αγώνα με μόλις 11/35 τρίποντα (31,4%) και 17/26 βολές (65,4%), ποσοστά απαγορευτικά για μια ομάδα που θέλει να έχει αξιώσεις για εκτός έδρας νίκη. Το Τορόντο είχε 24/27 βολές, 14/41 τρίποντα και κυριάρχησε δίκαια. Η σειρά πλέον είναι στο 2-2 και το επόμενο παιχνίδι θα γίνει στο Μιλγουόκι τα ξημερώματα της Παρασκευής.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-31, 65-55, 94-81, 120-102
ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ: Σιάκαμ 7 (6 ασίστ), Λέοναρντ 19 (7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Γκασόλ 17 (7 ασίστ), Λόουρι 25 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκριν 4, Μπουσέρ, Μόρελαντ, Μίλερ, Πάουελ 18 (5 ριμπάουντ), Ιμπάκα 17 (13 ριμπάουντ), ΒανΒλίτ 13, Λιν, Μικς

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Μίροτιτς 11, Αντετοκούνμπο 25 (9/17 σουτ, 6/10 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 κοψίματα), Μίντλετον 30 (11/15 σουτ, 7 ασίστ), Λόπεζ 8, Μπλέντσο 5, Ιλιασόβα 7, Χιλ 5, Μπρόγκντον 4, Κόνατον 3, Γουίλσον, Φρέιζερ 2, Μπράουν 2, Σνελ