[123] ΠΙΡΙΝ ΜΠΛΑΓΚΟΕΒΓΚΡΑΝΤ - ΕΤΑΡ 1924 ΒΕΛΙΚΟ ΤΑΡΝΟΒΟ 1-1

Με την πλάτη στον τοίχο οι "Μπακς"!
 24/5/2019

Το Μιλγουόκι ηττήθηκε με σκορ 105-99 εντός έδρας από το Τορόντο στον πέμπτο τελικό της Ανατολικής περιφέρειας, έχασε το πλεονέκτημα της έδρας και απειλείται με αποκλεισμό. Ο Λέοναρντ με 35 πόντους, 7 ριμπάουντ και 9 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ο Αντετοκούνμπο πέτυχε 24 πόντους για τα "ελάφια". Το Μιλγουόκι προηγήθηκε 32-22 στο πρώτο 12λεπτο αλλά στο δεύτερο πέτυχε μόλις 17 πόντους και το Τορόντο μείωσε σε 49-46 στο ημίχρονο. Το τρίτο 12λεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι. Το Μιλγουόκι είχε σε καλό βράδυ τους Μπλέντσο και Μπρόγκτον αλλά από την άλλη πλευρά ο Μίντλετον έμεινε στα ρηχά ενώ οι παίκτες του πάγκου πέτυχαν μόλις 15 πόντους (13 ο Χιλ και 2 ο Κόναγκτον). Ο Καγουάϊ Λέοναρντ πήρε το Τορόντο στις πλάτες του και με την συμπαράσταση του εκπληκτικού ΦανΦλιτ (21 πόντους με 7/9 τρίποντα), οδήγησαν την ομάδα του Καναδά στη νίκη με σκορ 105-99. Η ομάδα του Καναδά απέχει μία νίκη από την πρόκρισή της στους τελικούς του ΝΒΑ για πρώτη φορά στην ιστορία της, με την πλάτη στον τοίχο το Μιλγουόκι που χρειάζεται πάση θυσία νίκη στο επόμενο παιχνίδι στο Τορόντο, την Κυριακή τα ξημερώματα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-22, 49-46, 75-72, 99-105
ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπούντενχολζερ): Αντετοκούνμπο 24 (9/18 σουτ, 6 ασίστ), Μίντλετον 6 (2/9 σουτ, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Λόπεζ 16, Μπρόγκντον 18 (8/17 σουτ, 11 ριμπάουντ), Μπλέντσο 20 (6/14 σουτ, 4 λάθη), Χιλ 12 (8 ριμπάουντ), Μίροτιτς 0/4 σουτ, Κόνατον 3, Ιλιασόβα, Μπράουν

ΤΟΡΟΝΤΟ ΡΑΠΤΟΡΣ (Νερς): Λέοναρντ 35 (11/25 σουτ), Σιάκαμ 14 (13 ριμπάουντ), Γκασόλ 4 (1/6 σουτ), Λάουρι 17, Γκριν 0/3 σουτ, ΒανΒλίτ 21 (7/9 τρίποντα), Πάουελ 8, Ιμπάκα 6