logo as

Συγκλονιστικά παιχνίδια
 20/10/2019

Το Περιστέρι νίκησε 91-90 την ΑΕΚ μέσα στο ΟΑΚΑ στην παράταση και πέτυχε την 4η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια. Το παιχνίδι ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς. Η ΑΕΚ προηγήθηκε 90-89 με 1/2 βολές του Λάνγκφορντ στα έξι δευτερόλεπτα πριν το φινάλε αλλά το Περιστέρι πήρε τη νίκη με το καλάθι του Σκούτσι Σμιθ ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος. Αυτή ήταν η 3η ήττα της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα. Ο Στίβεν Γκρέϊ σκόραρε 26 πόντους με 7/8 δίποντα και 2/2 τρίποντα ενώ Ουίλιαμ Χάτσερ πέτυχε 20 πόντους με 5/10 τρίποντα για την ομάδα των δυτικών προαστίων. Από την ΑΕΚ ξεχώρισαν οι Λάνγκφορντ (21 πόντοι και 7 ριμπάουντ) και Κέντρικ Ρέϊ (18 πόντοι, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ).

Ο Παναθηναϊκός πέρασε με 104-88 από την Πυλαία και τον ΠΑΟΚ χωρίς να συναντήσει την παραμικρή αντίσταση. Η διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο έφθασε τους 30(!) πόντους και το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Παναθηναϊκός μοίρασε 30 ασίστ (7 Ο Φρεντέτ και 10 ο Καλάθης). Ο Φρεντέτ με 23 πόντους (2/7 διπ.΄6/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ) ήταν μακράν ο κορυφαίος του αγώνα από τον ΠΑΟΚ πάλεψε ο Άαρον Μπεστ με 26 πόντους (5/6 τρίποντα).

Με ανατροπή από το -11 και τρίποντο του Μουχάμεντ Πάσαλιτς 2’’ πριν την λήξη ο Πανιώνιος "λύγισε" το Ρέθυμνο (70-67) και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Ο Σάμουελς πέτυχε 22 πόντους (αλλά έχασε 9 βολές) και μάζεψε 9 ριμπάουντ στην πρώτη του εμφάνιση με τον Πανιώνιο ενώ ο Λαμπρόπουλος ήταν εξαιρετικός με 20 πόντους (7/10 δίπ. και 2/3 τριπ.)

Στην Πάτρα ο Προμηθέας πήρε δύσκολη νίκη με σκορ 81-80 επί του Κολοσσού Ρόδου με πρωταγωνιστές τους Μπαμπ και Αγραβάνη έκαναν την ανατροπή στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Ο Μπαμπ πέτυχε 22 πόντους (3/4 τριπ.) και ο Αγραβάνης 17 για τους νικητές ενώ από τον Κολοσσό ο Ντόναβαν Τζάκσον ξεχώρισε με 22 πόντους (5/8 τριπ.)

O Ιωνικός Νίκαιας επικράτησε στο Αλεξάνδρειο του Άρη (77-72) και πέτυχε την πρώτη εκτός έδρας νίκη του ύστερα από την επιστροφή του στα «σαλόνια» του ελληνικού μπάσκετ και την δεύτερη σερί στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ με 24 πόντους με δύο τρίποντα ήταν ο κορυφαίος των νικητών, από τους οποίους διακρίθηκαν, επίσης, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος με 14 πόντους και 7 «σκουπίδια».

Ο Ηρακλής πέρασε με άνετη νίκη 87-74 από την Λάρισα έχοντας κορυφαίους τους Γκάρετ (15π.), Χάνλαν (14π.), Σουλέρ (12π.) ενώ από την ομάδα της Θεσσαλίας πάλεψε ο Σκότι Ρέινολντς με 23π. Αυτή ήταν η 3η σερί νίκη του Ηρακλή στο πρωτάθλημα....