Δεν έφτανε ο φοβερός Σπανούλης...
 24/1/2020

Ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε πολύ καλή εκκίνηση στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης και προηγήθηκε 27-24 στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά στη συνέχεια ξέχασε να παίξει άμυνα, ήταν κακός στην επίθεση και η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης πέτυχε επί μέρους σκορ 21-16 και προηγήθηκε με σκορ 45-43 στην ανάπαυλα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ακολούθησε νέο σερί 21-16 για τους Ρώσους, οι οποίοι προηγήθηκαν με +8 πόντους στο 30΄(66-58). Ο Ολυμπιακός στο τελευταίο δεκάλεπτο αντέδρασε με τους Έλληνες Σπανούλη, Παπανικολάου και Πρίντεζη. Με καλάθι του αρχηγού μείωσε στους δύο πόντους 76-74 τρία λεπτά και είκοσι δευτερόλεπτα πριν το φινάλε αλλά στη συνέχεια δέχθηκε σερί 8-0 βρέθηκε πίσω στο σκορ με 84-74 ενάμιση λεπτό πριν το τέλος και το τελικό 91-87 ήταν τυπική διαδικασία παρά το γεγονός ότι ο Σπανούλης έδωσε ρεσιτάλ και με δικό του τρίποντο η διαφορά έπεσε στους 3 πόντους 86-83 με το χρονόμετρο να δείχνει 13 δευτερόλεπτα για το φινάλε.

Ο Σπανούλης με 31 πόντους (5/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 6/9 βολές) και 7 ασίστ παραλίγο να κάνει ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα, θετικοί και οι Πρίντεζης, Παπανικολάου που πέτυχαν από 20 πόντους. Συνολικά οι Σπανούλης, Πρίντεζης και Παπανικολάου πέτυχαν τους 71 από τους 87 πόντους του Ολυμπιακού σε αντίθεση με τους Αμερικανούς Ρότσεστι, Μπάλντγουιν, Πολ και Ρούμπιτ, οι οποίοι είχαν 0 πόντους με 0/9 δίποντα και 0/7 τρίποντα!

Ο Εβγκένι Βορόνοφ με 21 πόντους με 3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 6/8 βολές ήταν ο κορυφαίος της Ζενίτ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-27, 45-43, 66-58, 91-87
ΖΕΝΙΤ (Πλάθα): Άιβερσον 6 (12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Αλμπισί 6 (8 ασίστ), Πονκρασόφ 3 (1), Χόλινς 8 (2/7 τρίποντα), Τόμας 10, Ρένφρο 8 (0/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Πούσκοφ, Τρούσκιν 5 (1), Βορόνοφ 21 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/8 βολές), Ζούμπκοφ 7 (1), Αμπρομάιτις 2, Αγιόν 15 (7/9 δίποντα, 1/1 βολή)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι (0/4 σουτ), Μπάλντγουιν (0/5 σουτ), Πολ (0/6 σουτ), Κόνιαρης (0/3 σουτ, 3 ασίστ), Σπανούλης 31 (5/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 6/9 βολές, 7 ασίστ, 4 λάθη), Μιλουτίνοβ 9 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 7 (1), Πρίντεζης 20 (7/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 20 (2/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ρούμπιτ