Στο ίδιο έργο θεατές!+(vid)
 25/2/2020

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με σκορ 96-78 από την Ρεάλ Μαδρίτης στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα και για μία ακόμη φορά κατέρρευσε στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχοντας στο διάστημα αυτό 0/6 τρίποντα και κακές επιλογές σε άμυνα και επίθεση.

Αυτή ήταν η 4η ήττα στα τελευταία πέντε παιχνίδια για τους "πράσινους" και πλέον μπαίνουν σε περιπέτειες όσον αφορά την υπόθεση πρόκριση αφού στη συνέχεια το πρόγραμμα είναι δύσκολο με το εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ολυμπιακό στις 3 Μαρτίου αλλά και το εντός έδρας παιχνίδι με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στις 5 Μαρτίου.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο ήταν ανταγωνιστική στα τρία πρώτα δεκάλεπτα χάρη στο πολύ καλό ποσοστό ευστοχίας που είχε στα τρίποντα. Οι "πράσινοι" είχαν 10/18 τρίποντα στο 30΄ και ήταν κοντά στο σκορ (73-65) αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαν 0/6 τρίποντα και μοιραία δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό της Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Βασίλισσα κυριάρχησε κάτω από το καλάθι με τον θηριώδη Ταβάρες, είχε 24/30 βολές και 37 ριμπάουντ έναντι 28 του Παναθηναϊκού και πήρε δίκαια τη νίκη. Εκτός από τον Ταβάρες που είχε double-double σε πόντους (15) και ριμπάουντ (10), πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο Αργεντινός πλέι μέικερ Φακούντο Καμπάσο με 14 πόντους και 10 ασίστ. Για τους "πράσινους" πάλεψαν οι Παπαπέτρου, Φρεντέτ και Καλάθης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-16, 48-41, 73-65, 96-78
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Φερνάντεθ 11 (3/10 σουτ), Καμπάσο 14 (4/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λαπροβίτολα 8 (0/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρέγιες 4, Ντεκ 13 (5/13 σουτ), Γκαρούμπα 4, Νάκιτς, Κάρολ 12 (2), Ταβάρες 15 (5/5 δίποντα, 5/8 βολές, 10 ριμπάουντ), Μίκι, Τόμπκινς 11 (1), Μεζρί 2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 11 (1/6 τρίποντα), Ράις 7 (2), Παπαγιάννης 6 (2/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 11 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Βουγιούκας 7, Τζόνσον 3, Φρεντέτ 11 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Καλάθης 13 (1/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μήτογλου, Μπέντιλ 2