Δοκιμασία για PSV Αϊντχόφεν!
 23/11/2014

ΓΚΡΟΝΙΝΓΚΕΝ – ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ 251χλμ
Μια ακόμη φοβισμένη εκτός έδρας εμφάνιση από τη Γκρόνινγκεν, που είδε τον Χούσεν να σπαταλά και πάλι ευκαιρίες και τελικά ηττήθηκε από την πιο ψυχωμένη Τσβόλε, για πρώτη μάλιστα φορά από το μακρινό 1987. «Μας έλειπε ο τσαμπουκάς» τόνισε χαρακτηριστικά ο αρχηγός Κίφτενμπελντ. Διαθέσιμος μετά από πολύμηνη απουσία ο στόπερ φαν ντερ Λααν που προορίζεται για βασικός, ανέτοιμος ο χρήσιμος μέσος φαν ντερ Φέλντεν.

Τελευταίος αγώνας:
ΤΣΒΟΛΕ – ΓΚΡΟΝΙΝΓΚΕΝ 2-0

5’ αυτ. Κάπελχοφ, 58’ Νέσιντ

Ψυχωμένο διπλό για την Αϊντχόφεν, που σκόραρε στις καθυστερήσεις κάθε ημιχρόνου και κατάφερε τελικά να «αποδράσει» με τους τρεις βαθμούς από το Αλμέλο επί της Χεράκλες. Είχε προηγηθεί και η δύσκολη νίκη στην Αθήνα κόντρα στον Παναθηναϊκό, με την ομάδα του Κοκού να «βγάζει» έτσι… τσαμπουκά όπως χαρακτηριστικά δήλωσε! Πέντε σερί νίκες η PSV, που την επόμενη εβδομάδα αγωνίζεται στο Εστορίλ για το Γιουρόπα Λιγκ. Εξέτισε ο μεσοαμυντικός Χέντριξ, διαθέσιμος για πρώτη φορά φέτος ο έμπειρος μέσος Σχααρς, εκτός ο αναπληρωματικός Χίλιεμαρκ.

ΧΕΡΑΚΛΕΣ – ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ 1-2

29’ Λινσεν – 45’ ντε Γιόνχ, 90’ Ρέκικ

• Η Γκρόνινγκεν μετρά εννέα νίκες στα δέκα τελευταία εντός έδρας ματς.
• Η Αϊντχόφεν μετρά εννέα over στα δέκα τελευταία εκτός έδρας ματς.
• Η Γκρόνινγκεν δεν έχει δεχτεί γκολ στα πέντε από τα επτά τελευταία εντός έδρας ματς.

ΧΕΡΑΚΛΕΣ – ΝΤΕΝ ΧΑΑΓΚ 190χλμ
Με τις εντυπώσεις έμεινε η Χεράκλες κόντρα στην πρωτοπόρο Αϊντχόφεν, καθώς παρότι προηγήθηκε, ηττήθηκε δεχόμενη γκολ στις καθυστερήσεις κάθε ημιχρόνου! «Αξίζαμε κάτι περισσότερο» τόνισε απογοητευμένος ο τεχνικός Στέχεμαν, που έχει δώσει πάντως πιο μαχητική εικόνα στην ομάδα από την στιγμή που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία. Αμφίβολος ο βασικός μεσοαμυντικός και αρχηγός Φλεντέρους, ανέτοιμος ο χρήσιμος στόπερ Σενκέφελντ.

Δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη για τη Ντεν Χάαγκ, που παρότι έκανε τα… εύκολα δύσκολα (2-0 σε 2-2), κατάφερε να κάμψει της Βίλεμ και να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις. Χωρίς διπλό φέτος, τις επόμενες ημέρες αναμένονται εξελίξεις όσον αφορά την αλλαγή στο ιδιοκτησιακό καθεστώς. Όπως και στα τελευταία ματς δεν υπολογίζονται οι αναπληρωματικοί Μπάκερ (μέσος) και Σχετ (εξτρέμ).

ΝΤΕΝ ΧΑΑΓΚ – ΒΙΛΕΜ 3-2

2’ Γκερτ, 35΄Κράμερ, 73’ πεν. Αλμπερχ – 51’ Βάουτενς, 62’ Αρμεντέρος

• Η Χεράκλες μετρά εννέα σερί over.
• Η Χεράκλες μετρά 11 ήττες στα 13 τελευταία ματς πρωταθλήματος.
• Η Ντε Χάαγκ δεν έχει σημειώσει διπλό στα έξι τελευταία εκτός έδρας ματς.

ΤΣΒΟΛΕ – ΤΒΕΝΤΕ 73χλμ
Επιτέλους νίκη για την Τσβόλε, που μετά από τέσσερις αγωνιστικές κατέκτησε τους τρεις βαθμούς επικρατώντας της ιδίων στόχων Γκρόνινγκεν, έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον τερματοφύλακα Χαν (διεθνής με την u21 της Ολλανδίας). Αξιόπιστη εντός έδρας, θα αγωνιστεί με σημαντικές απουσίες καθώς τιμωρημένος είναι ο πρώτος σκόρερ Νέσιντ, ενώ τραυματίστηκε και θα επιστρέψει μετά την χειμερινή διακοπή ο βασικός στόπερ Μπρουρς.

Επιβλητικό διπλό για την Τβέντε που… έστησε πάρτι στην παιδική άμυνα της Ντόρντρεχτ, «τελειώνοντας» το ματς από το25ο λεπτό όπου είχε σκοράρει ήδη τρεις φορές! Εντός στόχων η νεανική ομάδα του Σρούντερ, που καλείται πάντως να αποκτήσει διάρκεια στην απόδοση της όπως χαρακτηριστικά δήλωσε και ο 44χρονος τεχνικός. Χωρίς νέα προβλήματα, δεν επηρεάζει η απουσία του αναπληρωματικού μέσου Έγκχαν.

ΝΤΟΡΝΤΡΕΧΤ – ΤΒΕΝΤΕ 0-4

9’ Ζίγιετς, 20’ Μπιελαντ, 25’ αυτ. Οχο, 44’ Μοχτάρ

• Τα πέντε τελευταία ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες δεν ανέδειξαν νικητή.
• Η Τσβόλε έχει σκοράρει τουλάχιστον δύο φορές στα έξι τελευταία εντός έδρας ματς.
• Η Τβέντε μετρά μόλις μια ήττα στα 17 τελευταία ματς.
• Η Τσβόλε μετρά πέντε νίκες στα έξι τελευταία εντός έδρας ματς.
• Η Τβέντε δεν έχει ηττηθεί στα οκτώ τελευταία ματς από την Τσβόλε σε όλες τις διοργανώσεις.

ΟΥΤΡΕΧΤΗ – ΚΑΜΠΟΥΡ 159χλμ
Μια ακόμη κυκλοθυμική εμφάνιση από τη νεανική Ουτρέχτη, που παρά το προβληματικό πρώτο ημίχρονο, στην επανάληψη «γύρισε» το σκορ, αλλά στις καθυστερήσεις δέχτηκε την ισοφάριση από την μαχητική Εξέλσιορ. «Δίκαιο αποτέλεσμα, αλλά όταν προηγείσαι στο 84’ δεν πρέπει να σπαταλάς το προβάδισμα» τόνισε ο τεχνικός Αλφλεν. Σημαντικές οι επιστροφές των βασικότατων Ράουτερ (τερμ), Οαρ (μέσος), έτοιμος και ο χρήσιμος φορ Μπαραζίτε.

ΕΞΕΛΣΙΟΡ – ΟΥΤΡΕΧΤΗ 2-2

23’ φαν Βέιρτ, 90’ ντε Ρούγερ – 33’ φαν ντερ Μάαρελ, 84’ Κουμ

Το ονειρεμένο ξεκίνημα (1-0 στο 7’), δεν είχε ανάλογη συνέχεια για την Καμπούρ, που δεν κατάφερε να αναστατώσει τον μεγάλο Άγιαξ. Μετά από ένα εξαιρετικό ξεκίνημα, δεν επιδεικνύει ανάλογη συνέπεια εσχάτως (μια νίκη στα επτά τελευταία) και η διακοπή του πρωταθλήματος ήταν μάλλον καλοδεχούμενη! Δεν υπολογίζεται και πάλι ο χρήσιμος εξτρέμ ντε Ρίντερ που τραυματίστηκε ξανά έχοντας μόλις επιστρέψει στις προπονήσεις.

ΚΑΜΠΟΥΡ – ΑΓΙΑΞ 2-4

7’ Στεμπλέτσκι, 90’ πεν. Ογκμπέτσε – 19΄, 60’ Μιλικ, 23’ Κλάασεν, 78’ Ελ Γκάζι

• Η Ουτρέχτη μετρά έξι σερί over στο πρωτάθλημα.
• Η Καμπούρ μετρά τρεις σερί εκτός έδρας ισοπαλίες.