Όλα «ανοιχτά»
 12/2/2016

ΡΕΝ-ΑΝΖΕ 141χιλ.
Με γκολ από πέναλτι στο 89', το πρώτο μετά από δύο "στείρα" ματς, η Ρεν έφυγε με το βαθμό από τη Λιλ και διέκοψε το μίνι σερί ηττών. Δεν ήταν πειστική η ομάδα του Κουρμπίς, αφού χρειάστηκε να παίξει με παίκτη παραπάνω στο τελευταίο 20λεπτο και να έχει ήρωα της τελευταίας στιγμής τον γκολκίπερ Κοστίλ για να πάρει το 1-1. Φρέσκα προβλήματα με Μέσερ (στόπερ), Ζεφάν (δεξ.μπακ). Αμφίβολος ο επιτελικός Κιντέρο, πολύ πιθανή η επανεμφάνιση του χαφ Γκουρκίφ.

Τελευταίος αγώνας:
ΛΙΛ-ΡΕΝ 1-1

42' Έντερ – 89'πεν. Ντεμπελέ

Με γκολ στην πλάτη από το 13' και παίκτη λιγότερο από το 16' η Ανζέ δεν είχε τρόπο ν' αντισταθεί στη Λιόν. Το 2-0 έγινε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και το 3-0 λίγο πριν από το τέλος, με αποτέλεσμα να υποστεί τέταρτη ήττα στα τελευταία έξι ματς. Λογική η βαθμολογική υποχώρηση σε σχέση με ό,τι είχε πετύχει στον α' γύρο. Με προβλήματα, αφού θα λείψουν ταυτόχρονα οι Μανγκανί, Καπέλ (μεσοεπιθετικοί). Τραυματίες επίσης οι μπακ Τομάς, Αντρέ και ο χαφ Οριάκ.

ΑΝΖΕ-ΛΙΟΝ 0-3

13' Ζαλέ, 46' Γκεζάλ, 81' Τολισό

• Η Ρεν είναι αήττητη στα πέντε τελευταία ματς με την Ανζέ.
• Η Ρεν μετρά μόλις μια νίκη στα δέκα τελευταία εντός έδρας ματς.