[944] ΑΛ ΓΟΥΑΧΝΤΑ - ΑΛ ΧΑΖΜ 0-1  [946] ΜΟΥΡΑ - ΡΟΓΚΑΣΚΑ 2-2  [951] ΓΚΟΟΥ ΑΧΕΝΤ ΙΓΚΛΣ - ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ 0-1  [948] ΚΑΤΟΒΙΤΣΕ - ΓΚΟΡΝΙΚ ΛΕΤΖΝΑ Half 0-0  [950] ΜΠΡΑΙΤΟΝ & ΧΟΒ ΑΛΜΠΙΟΝ - ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ 0-2  [947] ΑΝΤΒΕΡΠ - ΟΥΝΙΟΝ ΣΕΝΤ ΖΙΛΟΥΑΖ Half 0-0

Ξανά οι δύο τους!
 26/6/2016

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ – ΗΠΑ
Η Αργεντινή διέσυρε με σκορ 4-0 τις ΗΠΑ, με τον Λιονέλ Μέσι μάλιστα να γράφει ιστορία και να είναι ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών της «Αλμπισελέστε». Εντυπωσιακή εμφάνιση, δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα του Κλίνσμαν. Μάλιστα, η ομάδα του Μαρτίνο είχε κι άλλες ευκαιρίες να πετύχει περισσότερα γκολ. Απέναντί της θα βρεθεί η Χιλή, από την οποία έχασε πέρσι την κούπα της διοργάνωσης. Πλήγμα για την Αλμπισελέστε ο τραυματισμός του Λαβέτσι, ο οποίος θα χάσει τον τελικό! Στη θέση του αναμένεται να βρεθεί ο Γκαϊτάν!

Τελευταίος αγώνας:
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ – ΗΠΑ 4-0

Με δυο γκολ του Ιγουαϊν (50’, 86’), ένα του Λαβέτσι (3’) κι ένα του Μέσι (32’) η Αργεντινή διέσυρε τις ΗΠΑ.

Έπειτα από ένα ματς που διήρκησε… 4 ώρες (!) η Χιλή επικράτησε με σκορ 2-0 της Κολομβίας και θα βρει και φέτος την Αργεντινή στον τελικό του επετειακού Κόπα Αμέρικα. Στα πρώτα 11 λεπτά πήραν αυτό που ήθελαν και στην επανάληψη με τόσο βαρύ αγωνιστικό χώρο λόγω της βροχής απλά κράτησαν το υπέρ τους σκορ. Deja vu ; Πέρσι, στον τελικό έριξε στο καναβάτσο την Αργεντινή στη διαδικασία των πέναλτι. Απέναντι στους Αργεντίνους θα παρουσιαστεί κομπλέ, αφού δεν υπάρχουν σοβαρά προβλήματα απουσιών.

ΚΟΛΟΜΒΙΑ – ΧΙΛΗ 0-2

Με γκολ του Αράνγκις στο 7’ και του Φουενζαλίδα στο 11’ η Χιλή επικράτησε 2-0 της Κολομβίας