Μάχες για την Ευρώπη!
 30/8/2016

ΚΟΡΚ – ΜΠΡΕΙ 276xlm
Η Κορκ μπήκε αποφασισμένη να τελειώνει τη νίκη επί της Λόνγκφορντ, προηγήθηκε στο 6' και στο 27' είχε γράψει ήδη το 3-0. Παρά το ότι δεν έλειψαν τα αμυντικά κενά, έφτασε σε μεγάλο σκορ και ικανοποίησε τους οπαδούς της. Τέλος το αρνητικό σερί 0-2-1, βρίσκεται στο «-4» από την κορυφή και ο τίτλος δυσκολεύει, αλλά τουλάχιστον η 2η θέση βρίσκεται στα χέρια της. Διαθέτει μακράν την καλύτερη άμυνα. Εκτός ο Ντ. Μορισέι (ε. 17/3) και ο Ντανλίβι (μ. 13/0).

Τελευταίος αγώνας:
ΚΟΡΚ – ΛΟΝΓΚΦΟΡΝΤ 5-2

6' Μπένετ, 13', 27' Μαγκουάιρ, 49', 91' Σέπαρντ – 45', 87' Μακγκλίν

Η Μπρέι ήταν καλύτερη από την Ντέρι στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, έκανε το 1-0 στο 17', αλλά ο αντίπαλος το γύρισε στο 55' με δύο ευκαιρίες, για να έρθει η ισοφάριση στο 70'. Το 2-2 την αδικεί, δεδομένου ότι είχε «γεμάτη» παρουσία, ήταν πολύ πιο απειλητική. Με εκπληκτικό σερί 4-5-0, απέχει 6 βαθμούς από την προτελευταία θέση και χρωστάει ματς, οπότε δύσκολα θα μπλέξει αναφορικά με τη σωτηρία. Θετικό το ότι δεν υπάρχουν αξιοσημείωτα αγωνιστικά προβλήματα.

ΜΠΡΕΙ – ΝΤΕΡΙ 2-2

17', 70' Κόνολι – 31', 55' Πάτερσον

ΣΑΜΡΟΚ – ΝΤΕΡΙ 233
Η Σάμροκ ενεπλάκη σε ανιαρό ματς με τη Φιν Χαρπς, τίποτα το ιδιαίτερο δεν συνέβη στο 1ο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη ήταν πιο πιεστική, σκόραρε δύο φορές, δεν ένιωσε ιδιαίτερη απειλή και πανηγύρισε τη δίκαιη νίκη. Τρεις επιτυχίες στα τελευταία τέσσερα ματς για τους πρωτευουσιάνους, πλησίασαν την 3η θέση στους δύο βαθμούς, ενώ έχουν και δύο ματς λιγότερα από την Ντέρι, οπότε «καλοβλέπουν» την πρώτη τριάδα. Εκτός ο Λ. Μπιρν (α. 1/0), δίχως αξιοσημείωτα προβλήματα.

ΦΙΝ ΧΑΡΠΣ – ΣΑΜΡΟΚ 0-2

54' Μπόιντ, 80' Κλαρκ

Η Ντέρι είχε αρκετά προβλήματα απέναντι στην Μπρέι και μάλιστα δέχθηκε το 1-0 στο 17', αλλά κατάφερε να απαντήσει και γύρισε το ματς στο 55', εκμεταλλευόμενη τις δύο κλασικές ευκαιρίες που έβγαλε. Δέχθηκε πίεση και το 2-2 στο 70', ουσιαστικά είναι τυχερή που γλίτωσε την ήττα. Με αήττητο σερί 3-4-0, παραμένει στην 3η θέση, θέλει τουλάχιστον την 4η που ενδεχομένως θα οδηγήσει στο Γιουρόπα Λιγκ. Εκτός δράσης εκ νέου οι Μπάρι (α. 17/1) και ΜακΜπράιντ (α. 20/0).