Ημέρα των φαβορί
 23/6/2017

ΓΚΑΛΓΟΥΕΪ – ΜΠΡΕΙ
Η Γκάλγουεϊ αιφνιδιάστηκε από τη Σλίγκο, δέχθηκε γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά δεν πτοήθηκε, ισοφάρισε στο 24' και κατάφερε να κρατήσει τον βαθμό μέχρι τέλους. Τερματίστηκε το σερί των τριών σερί ηττών, παραμένει βέβαια σε δύσκολη θέση, αν κι έχει τη διάθεση προκειμένου να το παλέψει μέχρι τέλους. Οφείλει σε πρώτη φάση να βελτιωθεί αμυντικά. Τιμωρημένος είναι ο Λούντεν (α. 17/0).

Τελευταίος αγώνας:
ΣΛΙΓΚΟ – ΓΚΑΛΓΟΥΕΪ 1-1

10' Αγιούνγκα – 24' Φόλαν

Η Μπρέι έκανε ιδανικό ξεκίνημα απέναντι στην Ντέρι, προηγήθηκε στο 6', σε ένα άκρως συναρπαστικό ματς. Συνολικά προηγήθηκε τρεις φορές και ισοφαρίστηκε δύο, για να πάρει τη νίκη με το γκολ του Κλάνσι στο 80', ούσα και λίγο τυχερή, δεδομένου ότι έβγαλε λιγότερες ευκαιρίες από τον αντίπαλο. Το αρνητικό σερί 0-2-3 πέρασε στην ιστορία, ανέβηκε στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας και με την πορεία της ξεπερνάει κάθε προσδοκία. Θετικό το ότι δεν έχουν προκύψει απρόοπτες απουσίες.

ΜΠΡΕΙ – ΝΤΕΡΙ 3-2

6' Νουν, 43' Μπρέναν, 80' Κλάνσι – 22' Κέρτις, 47' Μπόιλ

ΜΠΟΕΜΙΑΝΣ – ΣΛΙΓΚΟ
Η Μποέμιανς έκανε υποφερτό πρώτο ημίχρονο στην έδρα της Σεντ Πάτρικς και μάλιστα δέχθηκε το γκολ σε κομβικό σημείο, στο 40', αλλά αντέδρασε εξαιρετικά. Ήταν σαφώς βελτιωμένη στην επανάληψη και σημείωσε τρία αναπάντητα γκολ, με αποτέλεσμα εν τέλει να θριαμβεύσει στο ντέρμπι. Το σερί 2-1-0 είναι εξαιρετικό για τα δεδομένα της, το παράδοξο είναι ότι εκτός έδρας τα καταφέρνει πολύ καλύτερα απ' ότι στο γήπεδό της. Τιμωρημένος ο Χέιζ (μ. 6/0), δίχως απρόοπτες απουσίες.

ΣΕΝΤ ΠΑΤΡΙΚΣ – ΜΠΟΕΜΙΑΝΣ 1-3

40' Ο' Χάνλον – 52' Μπρέναν, 69' Κόρκοραν, 87' Πόιντον

Η Σλίγκο έκανε ιδανικό ξεκίνημα απέναντι στην Γκάλγουεϊ, καθώς προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο. Το κακό είναι ότι δεν κράτησε για πολύ το προβάδισμα, δέχθηκε την ισοφάριση στο 24' και στη συνέχεια κυριάρχησε ο εκνευρισμός, με συνέπεια να μην μπορέσει να φτάσει στη νίκη. Το σερί 0-4-2 προκαλεί νεύρα στις τάξεις της, ο τεχνικός Τζέρι Λιτλ τόνισε ότι τα πάντα είναι θέμα ψυχολογίας και περιμένει την πρώτη νίκη για να δει άμεση βελτίωση. Θετικό το ότι δεν έχουν αναφερθεί αγωνιστικά προβλήματα.

ΝΤΕΡΙ – ΚΟΡΚ
Η Ντέρι ισοφάρισε δύο φορές την Μπρέι (22', 47') και σε γενικές γραμμές ήταν σαφώς πιο απειλητική από την αντίπαλό της, αλλά στην άμυνα έκανε πολλά και σοβαρά λάθη, με συνέπεια να ηττηθεί εξαιτίας ενός γκολ που δέχθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το αήττητο σερί 3-6-0 πέρασε στην ιστορία, έπεσε στα όρια της πεντάδας, αλλά έχει τη δυναμική και το πείσμα για κάτι περισσότερο. Στον 1ο προκ. γύρο του Γιουρόπα θα παίξει με τη δανική Μίντιλαντ (29/6-6/7). Εκτός δράσης ο Πάτερσον (ε. 2/0).

Η Κορκ προηγήθηκε της Λίμερικ στο 23', αλλά με τη σέντρα δέχθηκε το 1-1 κι έπρεπε να κάνει το 2-1 στο 44' για να πάρει ξανά τα πάνω της και να... εξαφανίσει εν τέλει την αντίπαλό της. Με 17-1-0 μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα, δείχνει ότι βρίσκεται σε διαφορετικό επίπεδο και το «+18» από τη 2η θέση λογικά δεν καλύπτεται βάσει λογικής. Στον 1ο προκ. γύρο του Γιουρόπα θα παίξει με την εσθονική Ταλίν (29/6-6/7). Δύσκολα οι Ντιλέινι (α. 17/5), Μπίτι (μ. 11/1), εκτός ο Ντανλίβι (μ. 12/2).

ΚΟΡΚ – ΛΙΜΕΡΙΚ 4-1

23', 46' Μαγκουάιρ, 44' Ντούλι, 84' Κίοαν – 25' «πέν.» Τόσι

ΝΤΑΝΤΑΛΚ – ΦΙΝ ΧΑΡΠΣ
Η Ντάνταλκ χρειάστηκε 36 λεπτά για να προηγηθεί της Ντρόχεντα, παίζοντας με παίκτη παραπάνω από το 31', στη συνέχεια ακολούθησε περίπατος και το τελικό 6-0 δίνει ουσιαστικά την εικόνα του ματς. Δεύτερη νίκη στα τελευταία τρία για τους πρωταθλητές, οι οποίοι παραμένουν στη 2η θέση, αλλά όλα δείχνουν ότι δεν είναι θα πιάσουν την Κορκ. Στον 2ο προκ. γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ θα παίξει με τη νορβηγική Ρόζενμποργκ (11 ή 12/7 και 18 ή 19/7). Λογικά εκτός δράσης ο Κινσέλα (μ. 5/0).

ΝΤΡΟΧΕΝΤΑ – ΝΤΑΝΤΑΛΚ 0-6

36', 40' ΜακΜίλαν, 44' ΜακΈλενι, 59' Ντάφι, 83', 85' Κίλνταφ

Η Φιν Χαρπς πάλεψε στο μέτρο του δυνατού απέναντι στη Σάμροκ, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά μετά το γκολ που δέχθηκε στο 43' έχασε το κουράγιο, απειλήθηκε περισσότερο απ' ότι απείλησε και ηττήθηκε δικαίως. Το σερί 2-1-0 πέρασε στην ιστορία, το θετικό είναι ότι παραμένει εκτός τελευταίας τριάδας και παρά το ότι δεν μπορεί να είναι ήσυχη, παλεύει με όλες τις δυνάμεις της για τη σωτηρία και αυτό αναμένεται να της βγει σε καλό. Θετικό το ότι δεν υπάρχουν σοβαρά αγωνιστικά προβλήματα.

ΦΙΝ ΧΑΡΠΣ – ΣΑΜΡΟΚ 0-1

43' Ο' Κόνορ

ΣΑΜΡΟΚ – ΝΤΡΟΧΕΝΤΑ
Η Σάμροκ αντιμετώπισε προβλήματα από τη Φιν Χαρπς στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ήταν καλύτερη, προηγήθηκε στο 43' και στην επανάληψη όχι μόνο διαφύλαξε το προβάδισμα, αλλά είχε και φάσεις για να μεγαλώσει το σκορ. Με σερί 2-1-0, παίρνει τα πάνω της, το θέμα είναι να αποδειχθεί σταθερή στα εκτός έδρας, ώστε να διεκδικήσει ακόμη και τη 2η θέση. Στον 1ο προκ. γύρο του Γιουρόπα θα παίξει με την ισλανδική Στιάρναν (29/6-6/7). Τιμωρημένοι οι Μπερκ (ε. 15/5), ΜακΆλιστερ (μ. 14/2), εκτός ο Κόρι (μ. 2/0).

Η Ντρόχεντα έκανε ενθαρρυντικό πρώτο ημίωρο απέναντι στην Ντάνταλκ, αλλά στο 31' έμεινε με δέκα παίκτες και από τη στιγμή που ήρθε και το γκολ του αντιπάλου στο 36', δεν είχε το κουράγιο ώστε να ακολουθήσει. Κατ' επέκταση συνετρίβη, αν και ουδείς στέκεται περισσότερο σε αυτό το ματς. Με σερί 0-5-3, βρίσκεται σταθερά στις χαμηλές θέσεις, ενώ εσχάτως σκοράρει μόνο με... αίτηση. Τιμωρημένος ο Τ. Μπιρν (μ. 12/0), εκτός οι Μπάκλι (α. 3/0), Γκ. Μπρέναν (μ. 13/1), Φάραγκερ (α. 4/0).