logo as

Ώρα για ντέρμπι!
 24/6/2017

ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ - ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ ΣΙΤΙ
Από τον Μάρτιο περίμενε για διπλό η Νέα Υόρκη, που με εντυπωσιακό φινάλε «απέδρασε»από την Φιλαδέλφεια, εκμεταλλευόμενη και το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέσπασε στο 57’ με… τραβηγμένη κόκκινη κάρτα. Πρωταγωνιστής και πάλι ο Άγγλος Ράιτ Φίλιπς που έχει σκοράρει τέσσερις φορές στα τέσσερα τελευταία ματς και δείχνει… ορεξάτος ενόψει ντέρμπι! Επικράτησε πριν μερικές ημέρες της συμπολίτισσας (1-0) για το κύπελλο, δεν έχουν αναφερθεί ιδιαίτερα προβλήματα.

Τελευταίος αγώνας:
ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ – ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ 0-2

87΄, 90’ Ράιτ Φίλιπς

Με πρωταγωνιστή σε ένα ακόμα ματς τον Νταβίδ Βίγια η Νέα Υόρκη Σίτι ανέτρεψε το σκορ με το Σιάτλ και… έχτισε ψυχολογία ενόψει του ντέρμπι στο δεύτερο τρίποντο στην τελευταία τριάδα αγώνων. Ο Ισπανός σπάει πλέον τα ρεκόρ καθώς έφθασε τα 51 γκολ και δηλώνει αποφασισμένος για ακόμη καλύτερη συνέχεια. Διαθέσιμος ο σταρ Πίρλο, αναμένεται να επιστρέψει και ο συνήθως βασικός εξτρέμ Μοράλες.

ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ ΣΙΤΙ – ΣΙΑΤΛ 2-1

52’ πεν, 77’ Βίγια – 40’ Ρολντάν

ΑΤΛΑΝΤΑ – ΚΟΛΟΡΑΝΤΟ
Μια από τα ίδια για την Ατλάντα, που σε ένα ακόμα εκτός έδρας ματς παρουσιάστηκε κατώτερη του αναμενόμενου. Παρότι προηγήθηκε, δεν κατάφερε να σώσει ούτε τον βαθμό κόντρα στην «λίγη» Ουάσινγκτον στην τρίτη μάλιστα κολλητή εκτός έδρας ήττα. Πειστική και επιθετική αντιθέτως μπροστά από το κοινό της, μετρά τρία σερί τρίποντα και έξι over! Εξέτισε ο βασικός μέσος Καρμόνα.

ΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ – ΑΤΛΑΝΤΑ 2-1

23’ Ακόστα, 60’ Νιάρκο – 17’ Γκρέσελ

Σερί τέλος για το Κολοράντο, που μετά από τρεις κολλητές νίκες δεν τα κατάφερε κόντρα στο Λος Άντζελες. Βελτιωμένο εσχάτως αλλά καλείται να βρει λύσεις και εκτός έδρας όπου με έξι ήττες σε ισάριθμες εξορμήσεις αποτελεί την χειρότερη ομάδα της κατηγορίας, έχοντας μάλιστα σκοράρει μόλις δύο φορές! Αναμένεται να επιστρέψει ο ενίοτε βασικός μέσος Γκάσι, ανέτοιμος ο στόπερ Μπέρλινγκ.

ΚΟΛΟΡΑΝΤΟ – ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ 1-3

37’ Σερνα – 5΄, 63’ ΜακΜπιν, 71’ πεν. Αλεσαντρίνι

ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ – ΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ
Όλα πήγαν στραβά για την Φιλαδέλφεια που στο πρώτο ημίχρονο απώλεσε αρκετές ευκαιρίες, αλλά στην επανάληψη έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές στο 57’ λόγω αποβολής και το πλήρωσε δεχόμενη δύο γκολ στα τελευταία λεπτά. Με τον διαιτητή της αναμέτρησης τα είχε ο τεχνικός Κέρτις, που πασχίζει να βρει λύσεις ιδίως στην επίθεση. Σε… κακό φεγγάρι προερχόμενη από τρεις κολλητές ήττες, όπου έχει σκοράρει μόλις μια φορά.

Επιτέλους χαμόγελα για την Ουάσινγκτον, που μετά από τρία ματς όπου δεν είχε καν σκοράρει, επικράτησε της Ατλάντα και έδειξε μετά από καιρό επιθετικές αρετές. «Μπορούμε να γίνουμε ακόμα καλύτεροι και πιο επιθετικοί» υποστήριξε ο σκόρερ Νιάρκο. Ετοιμάζεται για τρία κολλητά εκτός έδρας ματς. Χωρίς νέα προβλήματα, πάγια εκτός ο συνήθως βασικός επιθετικός Μάλινς.

ΚΟΛΟΜΠΟΥΣ – ΜΟΝΤΡΕΑΛ
Κατρακύλας συνέχεια για το Κολόμπους που δεν τα κατάφερε ούτε κόντρα στην Ατλάντα σε μια ακόμη προβληματική εμφάνιση. Είχε προηγηθεί και ο αποκλεισμός στο κύπελλο και μετρά έτσι πέντε ήττες στην τελευταία εξάδα αγώνων πιστοποιώντας αν μη τι άλλο το ντεφορμάρισμα του. Μετρά την χειρότερη αμυντική επίδοση στην περιφέρεια ενώ έχει κρατήσει το μηδέν μόλις μια φορά στα οκτώ τελευταία ματς σε όλες τις διοργανώσεις!

ΑΤΛΑΝΤΑ – ΚΟΛΟΜΠΟΥΣ 3-1

16’ Βιγιάλμπα, 67’ Αλμιρόν, 88’ Μαρτίνεζ – 26’ Ιγκουαϊν

Αν και βρέθηκε να χάνει, το Μόντρεαλ γύρισε το σκορ στο Ορλάντο αλλά εν τέλει έχασε την ευκαιρία για διπλό, δεχόμενη την ισοφάριση στις καθυστερήσεις. Η ισοπαλία πιστοποίησε πάντως την βελτίωση του, καθώς «τρέχει» ένα αήττητο τεσσάρων αγωνιστικών που αποτελεί την καλύτερη φετινή επίδοση. Μεσοβδόμαδα, αναδείχτηκε ισόπαλο 1-1 με το Τορόντο στον τελικό του πρωταθλήματος Καναδά.

ΟΡΛΑΝΤΟ – ΜΟΝΤΡΕΑΛ 3-3

8’ Γκαρσία, 23’ Ρίβας, 90’ Σπέκτορ – 16’ Τζεμαϊλι, 58΄, 59’ Πιάτι

ΜΙΝΕΣΟΤΑ – ΒΑΝΚΟΥΒΕΡ
Μαχητική εμφάνιση από την Μινεσότα, που κατάφερε να επιβληθεί του Πόρτσλαντ σε ένα δυνατό ματς, με πέντε γκολ και δύο αποβολές! «Νομίζω πως είμαστε καλύτεροι όταν βρισκόμαστε σε πίεση» υποστήριξε ο τεχνικός Χιθ. Ανταγωνιστική στις εντός έδρας αναμετρήσεις, όπου έχει συγκεντρώσει τους 15 από τους 17 φετινούς βαθμούς. Τιμωρημένος ο βασικός φορ Ντανλάμπι, εκτός ο βασικός μπακ Μπουρτς.

ΜΙΝΕΣΟΤΑ – ΠΟΡΤΛΑΝΤ 3-2

8’ αυτ. Οκούγκο, 47’Ραμίρεζ, 64’ Ντανλάμπι – 37’ πεν. Βαλέρι, 50’ αυτ. Κάλβο

Η παράδοση συνεχίστηκε για το Βανκούβερ που έστω και δύσκολα κράτησε στην ισοπαλία το Ντάλας και μετρά έτσι επτά εντός έδρας ματς χωρίς ήττα κόντρα στον σύλλογο από το Τέξας. Ανταγωνιστική αν και αλλοπρόσαλλη κρίνεται η φετινή πορεία των Καναδών όπως περίτρανα μαρτυρά και το 6-2-6. Εκτός έδρας προέρχεται από τέσσερα over στις πέντε τελευταίες εξορμήσεις, δεν υπολογίζεται και πάλι ο ενίοτε βασικός φορ Ουρτάδο.

ΒΑΝΚΟΥΒΕΡ – ΝΤΑΛΑΣ 1-1

74’ Τεσέρα – 52’ Ουρούτι

ΣΙΚΑΓΟ – ΟΡΛΑΝΤΟ
Με τον πιο εμφατικό τρόπο πιστοποίησε την εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση που βρίσκεται το Σικάγο, καθώς υποχρέωσε τη Νιου Ινγκλαντ στην πρώτη φετινή εντός έδρας νίκη. Αήττητο στα οκτώ τελευταία (έξι νίκες) έχει βρει για τα καλά ρυθμό και ο τεχνικός Παούνοβιτς έσπευσε να εγκωμιάσει τους νεοφερμένους Σβαινστάιγκερ και Νίκολιτς. Χωρίς νέα προβλήματα, δεν επηρεάζει η απουσία του αναπληρωματικού μέσου Χόσενς.

ΝΙΟΥ ΙΝΓΚΛΑΝΤ – ΣΙΚΑΓΟ 1-2

70’ Ντελαμέα – 18’ Νικολιτς, 61’ Σολινιάκ

Επαναλαμβανόμενη σύμπτωση παύει να΄ναι σύμπτωση! Το Ορλάντο κατάφερε με γκολ στις καθυστερήσεις να σώσει τον βαθμό στο Σιάτλ, όπως άλλωστε και στο ματς που είχε προηγηθεί στο Σικάγο όπου ισοφάρισε στο 93’! Αυτή ήταν η 3η σερί ισοπαλία για την ομάδα του Κρέις που θα χρειαστεί ανάλογες εμφανίσεις εκτός έδρας για να διατηρηθεί σε τροχιά πλέι οφ. Αναμένεται να επιστρέψει ο πρώτος σκόρερ Λαριν.

ΣΙΑΤΛ – ΟΡΛΑΝΤΟ 1-1

19’ Μπράουν – 90’+4 Σούτερ

ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ – ΚΑΝΣΑΣ
Με πρωταγωνιστή τον ΜακΜπιν που σκόραρε δις, το Λος Άντζελες έκοψε την… φόρα του Κολοράντο και επέστρεψε με το τρίποντο σε μια ακόμη εξαιρετική εμφάνιση. «Τρέχει» ένα εντυπωσιακό αήττητο οκτώ αγωνιστικών και αν βελτιώσει την εντός έδρας εικόνα του μπορεί να ελπίζει σε διάκριση. Με αρκετές απουσίες και πάλι, καθώς δεν υπολογίζονται για διαφορετικούς λόγους οι βασικοί ντος Σάντος, Ρόου και Τζοουνς.

Αν και καλύτερο, το Κάνσας σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες (είχε και δοκάρι) και μοιραία συμβιβάστηκε με τον βαθμό στην έδρα του Σαν Χοσέ. Σταθερά ανταγωνιστικό φέτος, αν και εκτός έδρας δεν επιδεικνύει ανάλογη συνέπεια μετρώντας μόλις ένα διπλό σε εννέα εξορμήσεις (8/9 under), ενώ δεν διάγει και τις καλύτερες ημέρες της σεζόν (μια νίκη στα έξι τελευταία ματς). Δεν έχουν αναφερθεί ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα.

ΣΑΝ ΧΟΣΕ – ΚΑΝΣΑΣ 0-0

ΣΑΝ ΧΟΣΕ - ΣΟΛΤ ΛΕΙΚ
Μαχητικό αλλα πρωτίστως τυχερό, το Σαν Χοσέ κατάφερε και κράτησε στην ισοπαλία το ισχυρό Κάνσας και πανηγύρισε μάλιστα τον βαθμό καθώς αγωνίστηκε με αρκετές και σημαντικές απουσίες (μόλις 15 ποδοσφαιριστές στην αποστολή). Χωρίς νίκη στα πέντε τελευταία εντός έδρας ματς, θα παρουσιαστεί ενισχυμένο από τις επιστροφές των βασικών Σερέν, Ουρένα, αμφίβολος ο αμυντικός Γιουνγκγουιρθ.

Τρίτη σερί εντός έδρας νίκη για το Σολτ Λέικ, που επέμεινε (29 τελικές) και τελικά δικαιώθηκε στα τελευταία λεπτά κόντρα στη Μινεσότα. Ανταγωνιστικό αν και αλλοπρόσαλλο φέτος, καθώς σε αντιδιαστολή με την αξιόπιστη έδρας, απογοητεύει στις εξορμήσεις προερχόμενο από πέντε κολλητές εκτός έδρας ήττες. Εξέτισε ο βασικός μέσος Σάντεϊ, διαθέσιμος και ο βασικός μεσοεπιθετικός Ρούσνακ.

ΣΟΛΤ ΛΕΙΚ – ΜΙΝΕΣΟΤΑ 1-0