logo as

Ανοιχτή αναμέτρηση...
 24/6/2017

Ο νικητής της διοργάνωσης, μαζί με το τρόπαιο έχει και έπαθλο 5 εκ. δολάρια, ο φιναλίστ, 4,5 εκ δολάρια, ενώ ο 3ος παίρνει 3,5 εκ και ο 4ος, 3 εκ. δολάρια. Οι ομάδες που θα αποκλειστούν στους ομίλους, εξασφαλίζουν 2 εκ. δολάρια.

Σύστημα διεξαγωγής
Οι οκτώ ομάδες που συμμετέχουν στο κύπελλο Συνομοσπονδιών είναι χωρισμένες σε δυο ομίλους των τεσσάρων ομάδων και η κάθε μία δίνει τρία παιχνίδια. Οι δυο πρώτοι κάθε ομίλου παίρνουν την πρόκριση για την επόμενη φάση, που είναι απευθείας τα ημιτελικά (ο πρώτος του 1ου ομίλου με τον δεύτερο του 2ου και ο πρώτος του 2ου με τον δεύτερο του 1ου). Στα ημιτελικά οι νικητές προκρίνονται στον μεγάλο τελικό ενώ οι ηττημένοι θα αγωνιστούν στον μικρό τελικό. Στα ημιτελικά και στους δυο τελικούς, σε περίπτωση ισοπαλία, διεξάγεται παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

Τι ισχύει
Στους ομίλους, σε περίπτωση ισοβαθμίας, δυο ή περισσότερων ομάδων ισχύουν κατά σειρά τα εξής κριτήρια: α) διαφορά τερμάτων στον όμιλο, β) περισσότερο γκολ στον όμιλο, γ) βαθμοί στα μεταξύ τους παιχνίδια, δ) διαφορά τερμάτων στα μεταξύ τους παιχνίδια, ε) περισσότερα γκολ που πέτυχαν στα μεταξύ τους παιχνίδια, στ) βαθμοί από το fair play.

Μεξικό – Ρωσία
Στην πόλη Καζάν το ματς. Το Μεξικό έκανε κάκιστο πρώτο ημίχρονο με τη Νέα Ζηλανδία, απόρροια ίσως του ότι έγιναν οκτώ αλλαγές στο αρχικό σχήμα, έχανε στην ανάπαυλα, αλλά το γύρισε στην επανάληψη, αν και απειλήθηκε στο φινάλε, σε ένα επεισοδιακό ματς. Σε περίπτωση νίκης ή ισοπαλία εξασφαλίζει την πρόκριση, αν χάσει θέλει ήττα της Πορτογαλίας και τα πάντα θα κριθούν στη διαφορά τερμάτων (προς το παρόν υπερτερεί στην καλύτερη επίθεση). Εχει την εμπειρία να ανταποκριθεί σε ματς με πίεση. Εκτός τέθηκε ο Σαλσέδο (α. 13/0), ενώ από τους υπόλοιπους παίκτες της αποστολής άπαντες είναι διαθέσιμοι.

Η Ρωσία έκανε κάκιστο ξεκίνημα απέναντι στην Πορτογαλία, δέχθηκε το γκολ στο 8ο λεπτό και αν ο πορτιέρε Ακινφέεφ δεν έκανε εξαιρετικές επεμβάσεις, τα πράγματα θα ήταν πιο δύσκολα. Στο φινάλε λίγο έλειψε να ισοφαρίσει, αν έπαιρνε το «Χ» δεν θα το άξιζε. Το θέμα είναι να γίνει πιο τολμηρός ο τεχνικός Τσερτσέσοφ, καθώς με το 5-4-1 δεν έδειχνε ικανή η ομάδα του να απειλήσει. Για να προκριθεί χρειάζεται τη νίκη, ενώ αν φέρει ισοπαλία πρέπει να χάσει η Πορτογαλία από τη Νέα Ζηλανδία για να περάσει η Ρωσία στα ημιτελικά.Οι παίκτες που κλήθηκαν στη διοργάνωση είναι άπαντες διαθέσιμοι, αναμένεται να γίνουν λίγες αλλαγές στο αρχικό σχήμα.

Νέα Ζηλανδία – Πορτογαλία
Στην Αγία Πετρούπολη το ματς. Η Νέα Ζηλανδία έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο με το Μεξικό και μάλιστα προηγήθηκε στο 42', αλλά στην επανάληψη δεν άντεξε και ηττήθηκε με ανατροπή, σημαδεύοντας το δοκάρι στο φινάλε, σε μία επεισοδιακή αναμέτρηση. Πρώτο γκολ στη διοργάνωση, στην οποία όμως δεν μπορεί να συνεχίσει, καθώς δεν έχει καταφέρει να πάρει βαθμό. Εξαρχής, πάντως, άπαντες μιλούσαν για την αποκομιδή εμπειριών που θα φανούν χρήσιμες σε περίπτωση που δώσει το «παρών» στο Μουντιάλ. Δεν έχουν αναφερθεί αγωνιστικά προβλήματα και το τεχνικό τιμ έχει την ευχέρεια να παρατάξει το καλύτερο δυνατό σχήμα.

Η Πορτογαλία έκανε ιδανικό ξεκίνημα απέναντι στη Ρωσία, προηγήθηκε στο 8' με τον Κριστιάνο Ρονάλντο και πήρε τη νίκη. Μπορούσε να το κάνει με μεγαλύτερο σκορ, κινδύνευσε μόνο στο φινάλε, δίκαιη επικράτηση. Αποκλείεται μόνο αν χάσει και το άλλο ματς τελειώσει ισόπαλο ή αν χάσει με μεγαλύτερη διαφορά από αυτή που θα χάσει το Μεξικό από τη Ρωσία. Κοινώς, οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος έχουν, ουσιαστικά, εξασφαλίσει την πρόκριση και θέλουν ευρεία νίκη ώστε να πάρουν την πρωτιά. Χτύπησε και θα απουσιάσει ο Γκερέιρο (α. 20/2), θετικό το ότι δεν έχουν προκύψει έτερα προβλήματα. Σκέφτεται σχήμα με 3-4 αλλαγές ο πολύπειρος τεχνικός Σάντος.