Καλείται να απαντήσει η Λάτσιο
 19/2/2018

ΛΑΤΣΙΟ – ΒΕΡΟΝΑ
Η Λάτσιο έκανε ιδανικό ξεκίνημα στη Νάπολι, προηγήθηκε στο 3' κι έδειχνε να ελέγχει απόλυτα το ματς. Στο 43', όμως, δέχθηκε την ισοφάριση και στο δεύτερο ημίχρονο ήταν να μην κατέβηκε, κινδύνευσε με συντριβή άνευ προηγουμένου. Τρίτη ήττα στη σειρά, δείγματα κρίσης για την ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι, η τετράδα έδειχνε σίγουρη, πλέον δυσκολεύει. Την Πέμπτη ηττήθηκε από την τη Στεάουα στην Ρουμανία (1-0) για το Γιουροπα Λιγκ. Τιμωρημένος ο Λούκας Λέιβα (μ. 23/0, 3 ασίστ), αμφίβολος ο Φ. Αντερσον (μ. 9/2, 2 ασίστ).

Τελευταίος αγώνας:
ΝΑΠΟΛΙ – ΛΑΤΣΙΟ 4-1

43' Καγεχόν, 54' «αυτ.» Ουάλας, 56' Μάριο Ρούι, 73' Μέρτενς – 3' Ντε Φράι

Η Βερόνα μπήκε υπνωτισμένη στο ματς με τη Σαμπντόρια, ο πορτιέρε Νίκολας έκανε εξαιρετικές αποκρούσεις και με έναν μαγικό τρόπο το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Από τη στιγμή, όμως, που δεν βελτιώθηκε, δέχθηκε δύο γκολ στην επανάληψη και ηττήθηκε δικαίως. Υπέστη έξι ήττες στα επτά τελευταία ματς, η σωτηρία απέχει 5 βαθμούς και βάσει εμφανίσεων δεν πείθει ότι κρατάει την τύχη της στα χέρια της. Αμφίβολος ο Τσέρτσι (μ. 14/2), εκτός οι Τζακάνι (μ. 6/0), Φεράρι (α. 14/1).

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ – ΒΕΡΟΝΑ 2-0

50' Μπαρέτο, 85' «πέν.» Κουαλιαρέλα

• Η Λάτσιο μετρά μόλις τρία διπλά στα τελευταία 31 ματς.