Ασταμάτητος ο ΠΑΟΚ!
 9/12/2018

Ανατροπή και +7 για τον ΠΑΟΚ, που επικράτησε δύσκολα αλλά δίκαια της Λάρισας (2-1) και συνεχίζει να διατηρεί σεβαστή διαφορά από τους λοιπούς διεκδικητές του τίτλου. «Γκέλα» για τον Ολυμπιακό που περιορίστηκε στην ισοπαλία στην Ξάνθη (1-1) και έτσι ο Ατρόμητος πέρασε στην δεύτερη θέση, μετά το»χορταστικό» 4-2 επί του Άρη. Τέλος, ο ΟΦΗ πανηγύρισε σπουδαία νίκη επικρατώντας του Παναθηναϊκού (3-1) και πήρε βαθμολογική ανάσα.

Στην Τούμπα, ο ΠΑΟΚ τα… χρειάστηκε αλλά εν τέλει κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Λάρισας (2-1) και να συνεχίσει την προέλαση του (12-1-0). Οι πρωτοπόροι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 36’ (Νούνιτς) αλλά ευτύχησαν να απαντήσουν στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πρίγιοβιτς, σε φάση που αντίκρισε την κόκκινη κάρτα ο Καρανίκας. Η επανάληψη ήταν μονόλογος για τους πρωτοπόρους που έλυσαν τον γρίφο στο 69ο λεπτό με τον Ακπομ.

Στο πιο συναρπαστικό ματς της ημέρας, ο Ατρόμητος επιβλήθηκε του Αρη με το χορταστικό 4-2 και πέρασε ξανά στην δεύτερη θέση! Το ματς είχε εκρηκτικό φινάλε, καθώς σημειώθηκαν τέσσερα τέρματα από το 89ο λεπτό μέχρι και τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή! Στην Ξάνθη, ο Ολυμπιακός έχασε έδαφος καθώς περιορίστηκε στην ισοπαλία (1-1) με την τοπική ομάδα, έχοντας βρεθεί πίσω μάλιστα στο σκορ, ενώ είχε δύο δοκάρια αλλά και παράπονα από την διαιτησία.

Τέλος, ο ΟΦΗ πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, επικρατώντας δίκαια του αγνώριστου Παναθηναίκού (3-1) στην Κρήτη. Κομβικό το δεύτερο τέρμα των Κρητικών, τρία μόλις λεπτά μετά την ισοφάριση των «πρασίνων»

Αναλυτικά τα αποτελέσματα
Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΣ Γιάννινα 1-0 (90' Φερνάντεθ)
ΑΕΚ – Λαμία 2-0 (13’ Πόνσε, 47’ αυτ. Αναστασιάδης)
Ξάνθη – Ολυμπιακός 1-1 (54’ Σαρπονγκ - 76' Βούκοβιτς)
ΟΦΗ – Παναθηναϊκός 3-1 (5' Δεληγιαννιδης, 40’ Πλατέλλας, 60' Κοροβέσης – 36’ Κάτσε)
Ατρόμητος – Αρης 4-2 (16' Σάκιτς, 59’ , 90’+1' Κουλούρης, 90'+4' Ενσικουλού - 89' Κωνσταντινήδς, 90'+2' αυτ. Ρισβάνης
ΠΑΟΚ – Λάρισα 2-1