Ν. Ζελιαναίος: Τα… ρέστα της η Κιέβο!
 4/8/2020

Η Μάλμε και η Τζένοα με δικαίωσαν την περασμένη Κυριακή και ευελπιστώ σε ανάλογη συνέχεια με τον άσσο της Κιέβο επί της Έμπολι.

Πρώτος γύρος των πλέι οφ για την άνοδο από την Β Ιταλίας στο Καμπιονάτο και η Κιέβο Βερόνα καλείται να ξεπεράσει το εμπόδιο της Έμπόλι για να προκριθεί στην ημιτελική φάση των πλέι οφ. Στον πρώτο γύρο των πλέι οφ οι αγώνες είναι νοκ άουτ και σε περίπτωση ισοπαλίας θα ακολουθήσει παράταση. Αν στην παράταση παραμείνει η ισοπαλία, τότε την πρόκριση θα πάρει η γηπεδούχος Κιέβο επειδή τερμάτισε πιο ψηλά από την Έμπόλι. Στον καθαρά αγωνιστικό τομέα, η Κιέβο δείχνει να πατά καλύτερα στα πόδια της. H ομάδα του Αλφρέντο Αγκλιέτι μετρά τρεις σερί νίκες στα ματς με Τσιταντέλα (4-1), Μπενεβέντο (0-1) και Πεσκάρα (1-0) ενώ στον αντίποδα η Έμπολι έχει τρεις ήττες και δύο νίκες στα πέντε τελευταία ματς και παρουσιάζει μεγάλες αδυναμίες στην άμυνα. Σημειώστε ότι η Κιέβο παραμένει αήττητη στα έντεκα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της με την Έμπόλι από τις 16/01/2000 και μετά με απολογισμό 4 νίκες και 7 ισοπαλίες, Θα ρισκάρω στον άσσο.

Πρόταση
Η Κιέβο είναι δυνατή εντός έδρας και διατηρεί αήττητο έντεκα αγώνων κόντρα στην Έμπολι. Ο άσσος αξίζει το ρίσκο…