Στα ημιτελικά ο Παναθηναϊκός!
 14/5/2021

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 90-61 τον Ιωνικό στο κλειστό του Πλάτωνα και με 2-0 νίκες προκρίθηκε στα ημιτελικά των πλέι οφ της Basket League. Ο Ντίνος Μήτογλου με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα.

Iωνικός - Παναθηναϊκός 61-90
Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 3’ βρέθηκε να προηγείται με 7-0. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 9-6 στο 5’, όμως στο 9’ το «τριφύλλι» ξέφυγε με 21-12, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 21-14. Οι «πράσινοι» πήραν… αέρα 13ων πόντων στο 11’ (14-27), ενώ στο 13’ ξέφυγαν με 30-16. Στο 17’ έγινε το 44-27 υπέρ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, που έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 48-30.

Η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους στο 24’ (38-59), πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 70-46. Στο 33’ το «τριφύλλι» ξέφυγε με 78-50 και στο 35’ έγινε το 82-52. Η συνέχεια του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να φτάνει στη νίκη με 90-61.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-48, 46-70, 61-90
Ιωνικός HELLENIC COIN (Τσίκληρας): Πετρόπουλος 4, Πριτζέτ 13, Χατζηκυριάκος 3 (1), Βλάχος, Χόλογουελ 14, Μουχαμίν 2, Τολιόπουλος 5 (1), Χουγκάζ 14, Χόλιφιλντ 6.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 11 (1), Παπαγιάννης 14, Μποχωρίδης 9 (1), Όγκαστ 6, Παπαπέτρου 2, Χεζόνια, Κασελάκης 2, Γουάιτ 10 (1), Μήτογλου 15 (2), Μπέντιλ 3, Σαντ-Ρος 8 (1), Μπρέι 10 (2).

Κάτας: «Μου άρεσε ο τρόπος που παίξαμε»
Ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Όντεντ Κάτας, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εκτός έδρας αναμέτρησης με τον Ιωνικό Hellenic Coin: «Στα δύο ματς με τον Ιωνικο είμαι γενικα πολύ ικανοποιημένος από την απόδοση της ομάδας. Μόνο στο πρώτο ημίχρονο του πρώτου αγώνα παρουσιαστήκαμε χωρίς ενέργεια, κάτι που ήταν λογικό να συμβεί μετά την εβδομάδα Κυπέλλου που είχε προηγηθεί. Ήμασταν καλοί στην άμυνα και καταφέραμε να τους αποσυντονίσουμε από το παιχνίδι τους. Τους περιορίσαμε στους 61 πόντους, γυρίσαμε καλά τη μπάλα στην επίθεση και μου άρεσε ο τρόπος που παίξαμε».