Προβάδισμα πρόκρισης για Άρη και ΠΑΟ!
 1/12/2021

Άρης και Παναθηναϊκός επικράτησαν στα εντός έδρας παιχνίδια τους με ΟΦΗ και Βόλο και απέκτησαν προβάδισμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 3-2 στην Λιβαδειά από την ομώνυμη ομάδα, η ΑΕΚ πέτυχε εύκολη νίκη επί της Κηφισιάς ενώ ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος στην Λάρισα.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-1 τον Βόλο στο “Απόστολος Νικολαϊδης” και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης. Ο Φεντερίκο Μακέντα σκόρερ για μία ακόμη φορά στο 25΄ ενώ ο Σωτήρης Αλεξανδρόπουλος πέτυχε το 2-0 στο 51΄για τους “πράσινους”. Ο Βόλος μείωσε στο τελικό 2-1 με τον Πάολο Φερνάντες στο 56΄.

Στο “Κλεάνθης Βικελίδης” ο Άρης νίκησε 3-1 τον ΟΦΗ με γκολ των Μπρούνο Γκάμπα (16΄πεν.) Αμπουμπακάρ Καμαρά (45΄+4΄πεν.) και Χουάν Ιτούρμπε (90΄). Ο Λουκ Καστάνιος στο (56΄) πέτυχε το γκολ των Κρητικών.

Με γκολ των Ανσαριφάρντ (52΄), Σβάρνα (57), Τάνκοβιτς (70΄) και Χατζισαφή (74΄) η ΑΕΚ νίκησε 4-0 την Κηφισιά και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκρισή της στα προημιτελικά από το πρώτο ματς.

Ο Λεβαδειακός νίκησε 3-2 τον Ολυμπιακό και έκανε την έκπληξη της ημέρας. Τα γκολ των νικητών σημείωσαν οι Λούκας Πολέτο (3΄), Σταύρος Παναγιώτου (6΄) και Κώστας Δούμτσιος (61΄) ενώ για τον Ολυμπιακού που αγωνίστηκε με πολλούς νέους παίκτες τα γκολ πέτυχαν οι Ρούμπεν Σεμέδο (26΄) και Ρόνι Λόπες (63΄).

Στην Λάρισα η ομώνυμη ομάδα πήρε ισοπαλία 1-1 από τον ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Τάχαρ στο 64΄ενώ ο ΠΑΟΚ μείωσε στο τελικό 1-1 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Κούρτιτς.

Τέλος ο Παναιτωλικός επικράρησε 1-0 εκτός έδρας της Νίκη Βόλου και έκανε άλμα πρόκρισης για τα προημιτελικά. Το γκολ που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Αγρινίου σημείωσε ο Φρεντερίκο Ντουάρτε στο 44΄.

17:00 Λαμία – Ιωνικός

***Οι επαναληπτικοί αγώνες είναι προγραμματισμένοι για το τριήμερο 21-22-23 Δεκεμβρίου. Ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.