N. Ζελιαναίος: Με τους ισχυρούς!
 26/6/2022

Από ημίχρονο η Μπόντο Γλιμτ!

Για το πρωτάθλημα της Νορβηγίας, η Μπόντο Γκλιμτ υποδέχεται την Άαλεσουντ (11η αγωνιστική). Η Μπόντο Γκλιμτ είναι η πρωταθλήτρια των δύο προηγούμενων ετών, αλλά φέτος έμεινε πίσω, εξαιτίας του αρνητικού ξεκινήματος στη σεζόν. Σταδιακά βρίσκει τα πατήματά της, πλέον έχουν στενέψει τα περιθώρια για γκέλες, αναμένεται για λογαριασμό της θετικό σερί. Από την άλλη πλευρά η Άαλεσουντ είναι νεοφώτιστη ομάδα, αλλά με ποιότητα και επιθετικογενές πνεύμα. Σκοράρει και δέχεται γκολ με άνεση, τα πηγαίνει μια χαρά στη βαθμολογία, πορεύεται δίχως άγχος. Θα παίξει χωρίς σκοπιμότητας, βάζοντας βούτυρο στο ψωμί της Μπόμντο για μια εύκολη νίκη από ημίχρονο. Θα παίξουμε άσσο ημίχρονο και άσσο τελικό σκορ με απόδοση 2,10.

Με παράδοση η Παλμέιρας!

Παιχνίδι με ξεκάθαρο φαβορί είναι αυτό της Αβάϊ με την Παλμέιρας στην Α Βραζιλίας (14η αγωνιστική) και όπου φαβορί φυσικά η Παλμέιρας. Η ομάδα του Πορτογάλου τεχνικού Αμπέλ Φερνάντο οδηγεί την κούρσα για τον τίτλο με απολογισμό οκτώ νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και μία μόλις ήττα ενώ στην αντίπερα όχθη η Αβάϊ είναι στην 11η θέση με πέντε νίκες, δύο ισοπαλίες και έξι ήττες. Η Παλμέϊρας παραμένει αήττητη στα δέκα τελευταία της ματς με οκτώ νίκες και δύο ισοπαλίες ενώ η Αβάϊ έχει δύο νίκες, μία ισοπαλία πέντε ήττες σε σύνολο οκτώ αγώνων από τις 10 Μαϊου και μετά. Αξίζει να σημειώσουμε ότι η Παλμέιρας διατηρεί φοβερή παράδοση κόντρα στην Αβάι και συγκεκριμένα μετρά τέσσερις νίκες (μία στο Κύπελλο) και μία μόλις ήττα σε σύνολο πέντε αναμετρήσεων από τις 18/09/2013 και μετά. Στην τελευταία τους αναμέτρηση στις 27/10/2019 Αβάϊ – Παλμέιρας 1-2! Μοναδικό… πρόβλημα είναι ότι ακολουθεί το εκτός έδρας ματς με την Σέρο Πορτένιο στο Κόπα Λιμπερταδόρες.