[180] ΜΠΟΡΕΧΑΜ ΓΟΥΝΤ - ΝΤΑΓΚΕΝΑΜ & ΡΕΝΤ 0-1  [171] ΣΚΑΡΜΠΟΡΟ ΑΘΛΕΤΙΚ - ΓΟΥΑΡΙΝΓΚΤΟΝ ΤΑΟΥΝ 0-1  [165] ΜΠΑΞΤΟΝ - ΤΣΕΣΤΕΡ 1-1  [179] ΜΕΙΝΤΕΝΧΕΝΤ ΓΙΟΥΝ. - ΟΛΝΤΕΡΣΟΤ ΤΑΟΥΝ 1-0  [140] ΓΟΥΙΚΟΜ - ΠΟΡΤΣΜΟΥΘ 0-1  [196] ΧΕΜΕΛ ΧΕΜΠΣΤΕΝΤ - ΑΒΕΛΕΙ 1-0  [129] ΑΡΝΤΑ ΚΟΥΡΝΤΖΧΑΛΙ - ΛΕΦΣΚΙ 2005 ΚΡΟΥΜΟΒΓΚΡΑΝΤ 1-1

Το έπος του Euro 2004! (vds)
 4/7/2022

Δεκαοκτώ χρόνια συμπληρώνονται σήμερα από τον ιστορικό θρίαμβο της Εθνικής Ελλάδας στα γήπεδα της Πορτογαλίας, εκεί όπου στις 4 Ιουλίου 2022 νίκησε 1-0 την Πορτογαλία στον τελικό και κατέκτησε το Euro 2004!

Η Εθνική ομάδα του Ότο Ρεχάγκελ συμμετείχε στον Α Όμιλο και πήρε την πρόκριση αφού τερμάτισε 2η πίσω από την Πορτογαλία και μάλιστα υπερίσχυσε της Ισπανίας στην ισοβαθμία. Το γκολ του Βρύζα στην ήττα με 2-1 από την Ρωσία ήταν αυτό που χάρισε την πρόκριση στα νοκ άουτ ματς της προημιτελικής φάσης.

Στα προημιτελικά η Εθνική αντιμετώπισε την Γαλλία του Ζινεντίν Ζιντάν. Η Ελλάδα κόντρα σε όλα τα προγνωστικά πήρε τη νίκη-πρόκριση με σκορ 1-0. Η κούρσα του Ζαγοράκη και η φοβερή σέντρα του βρήκε μόνο αμαρκάριστο τον Άγγελο Χαριστέα και ο τελευταίος με εξαιρετική κεφαλιά χάρισε τη νίκη – πρόκριση στην Εθνική μας.

Στα ημιτελικά η Ελλάδα αντιμετώπισε την Τσεχία. Το παιχνίδι τελείωσε 0-0 και πήγε στην παράταση. Η Τσεχία έχασε πολλές ευκαιρίες και η Ελλάδα πήρε την πρόκριση με το γκολ του Δέλλα ύστερα από το κόρνερ του Τσιάρτα στο τελευταίο λεπτό του αγώνα και για πρώτη φορά στην ιστορία της προκρίθηκε στον τελικό.

Στις 4 Ιουλίου 2004 στο «Ντα Λουζ» της Λισσαβώνας η Ελλάδα έγραψε ιστορία αφού νίκησε 1-0 την Πορτογαλία με γκολ του Άγγελου Χαριστέα στο 57ο λεπτό. Η Πορτογαλία των Κριστιάνο Ρονάλντο, Ρουί Κόστα, Λούις Φίγκο δεν μπόρεσε να νικήσει την Ελληνική άμυνα και τον εξαιρετικό Νικοπολίδη και ο τίτλος κατέληξε στην Ελλάδα.