[208] ΜΑΖΑΤΛΑΝ - ΧΟΥΑΡΕΖ 0-1  [210] ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΠΟΥΚΑΡΑΜΑΝΓΚΑ - ΜΠΟΓΙΑΚΑ ΤΣΙΚΟ Half 1-1

Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός! +(vid)
 1/2/2023

Ο Ολυμπιακός διέλυσε με σκορ 93-73 την Φενέρμπαχτσε μέσα στην Πόλη και διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας της Ευρωλίγκα. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έπαιξε ολοκληρωτικό μπάσκετ και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Φενέρμπαχτσε του Ιτούδη…

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε ο εκτός έδρας αγώνας του Ολυμπιακού με την Φενέρμπαχτσε στην Πόλη για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Πειραιά κυριάρχησε από το πρώτο μέχρι και το τελευταίο λεπτό και απέδειξε για μία ακόμη φορά ότι είναι ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου.

Αυτή ήταν η 4η σερί νίκη για τον Ολυμπιακό, ο οποίος βελτίωσε το ρεκόρ του σε 15 νίκες – 7 ήττες και καλπάζει για τα πλέι οφ της διοργάνωσης. Ο Ολυμπιακός καθάρισε τη νίκη από το πρώτο μέρος αφού προηγήθηκε 24-10 στο πρώτο δεκάλεπτο και 51-30 στο ημίχρονο έχοντας ποσοστά για όσκαρ στα τρίποντα (9/16)!

Το τρίτο και το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία για τους “ερυθρόλευκους” που είχαν κορυφαίους τους Κάναν και Παπανικολάου. Ο πρώτος σημείωσε 20 πόντους με 6/9 τρίποντα και ο δεύτερος σημείωσε 21 πόντους με 3/3 τρίποντα.

Από τη Φενέρ (13 νίκες και 9 ήττες) ξεχώρισε ο Μάρκο Γκούντουριτς με 24 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης βρέθηκε σε κακό βράδυ (άποντος) και είχε 4 ασίστ σε 20 λεπτά συμμετοχής (με 4 λάθη). Θετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κώστας Αντετοκούνμπο με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 16 λεπτά συμμετοχής.

Την Παρασκευή (3/02) ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί στο ΣΕΦ την Αναντολού Εφές στις 21:00 το βράδυ.

Τα δεκάλεπτα: 10-24, 30-51, 51-77, 73-93

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Δημήτρης Ιτούδης): Μότλι 6 (1), Μπιρσέν, Χάζερ, Γουίλμπεκιν, Έντουαρντς 2, Μαχμούτογλου 14, Χέιζ 2, Πιερ 5 (1), Γκούντουριτς 24 (5), Μπούκερ 10 (1), Καλάθης, Αντετοκούνμπο 10.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12 (2), Κάναν 20 (6), Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 11 (2), Φαλ, Βεζένκοβ 12 (1), Παπανικολάου 21 (3), Μπόλομποϊ 4 , Μπλακ.