Για νέο άθλο η Ρόμα!
 1/5/2018

ΡΟΜΑ – ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ

Η Ρόμα έδειχνε απόλυτα «διαβασμένη» στα πρώτα λεπτά του ματς με τη Λίβερπουλ και μάλιστα άγγιξε τι 1-0 στο 25’, με τον Κόλαροφ να σημαδεύει το δοκάρι (κακή εκτίμηση ο αντίπαλος τερματοφύλακας). Από εκεί και πέρα έπαθε πανωλεθρία, δέχθηκε πέντε γκολ σε 33 λεπτά (35’-68’) και όλα έδειχναν χαμένα. Το θετικό είναι ότι χαλάρωσε ο αντίπαλος και μείωσε σε 5-2, κάτι που σημαίνει ότι χρειάζεται νίκη με 3-0, 4-1 ή με τουλάχιστον τέσσερα γκολ διαφορά για να προκριθεί στον τελικό. Ο τεχνικός Εουζέμπιο Ντι Φραντσέσκο και οι παίκτες του τονίζουν ότι πιστεύουν σε νέα ανατροπή (είχε προηγηθεί αυτή επί της Μπαρτσελόνα), αν και η απειρία των «τζιαλορόσι» στο επίπεδο αυτό είναι δεδομένη, καθώς έχουν φτάσει πιο ψηλά από ποτέ, με εξαίρεση τον τελικό του τότε Κυπέλλου Πρωταθλητριών το 1984. Στο ιταλικό πρωτάθλημα έπαιξε με έξι βασικούς το περασμένο Σάββατο και δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα να φτάσει στο 4-1 επί της Κιέβο εντός έδρας, για να κάνει ακόμη ένα βήμα για την πρώτη τετράδα που θα τη στείλει στο Τσάμπιονς Λιγκ της ερχόμενης σεζόν.

Εκτός δράσης ο Ντεφρέλ (α. 15/1, 5/0), την τελευταία στιγμή θα αποφασιστεί η συμμετοχή των Περότι (ε. 24/5, 9/3) και Στρότμαν (μ. 30/1, 11/0), οι οποίοι τραυματίστηκαν στο πρώτο ματς με τη Λίβερπουλ. Η Λίβερπουλ δεν βιάστηκε στο πρώτο ματς με τη Ρόμα, έπαιξε μεθοδικά και το πρωτοφανές ξέσπασμα με πέντε γκολ σε 33 λεπτά (35’-68’) της έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης με τον τελικό 5-0, αν και τα δύο γκολ που δέχθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο μετρίασαν τη χαρά. Το τελικό 5-2 μεταφράζεται στο ότι οι «κόκκινοι» προκρίνονται με νίκη, ισοπαλία ή ήττα με έως δύο γκολ διαφορά. Αν χάσει με τρία γκολ διαφορά και σκορ 6-3 και άνω, τότε επίσης περνάει στην επόμενη φάση. Οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ σκοράρουν κατά ριπάς και εντυπωσιάζουν με την παρουσία τους στο Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ παίζουν με απρόσμενα λίγη πίεση. Στο αγγλικό πρωτάθλημα παρατάχθηκε με πέντε βασικούς το Σάββατο και προκάλεσε αίσθηση το εντός έδρας 0-0 απέναντι στη Στόουκ, ωστόσο παραμένει στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας και για να παίξει και του χρόνου στο Τσάμπιονς Λιγκ θέλει ουσιαστικά μία νίκη σε δύο ματς, ακόμη και αν η Τσέλσι κάνει το απόλυτο. Εκτός δράσης οι Μάτιπ (α. 25/1, 8/0), Λαλάνα (μ. 11/0, 1/0), Τσαν (μ. 26/3, 9/3), Οξλείντ-Τσάμπερλεϊν (μ. 32/3, 7/2), αμφίβολοι οι Αλεξάντερ-Αρνολντ (α. 17/1, 10/2), Χέντερσον (μ. 25/1, 10/0), Γκόμεζ (α. 23/0, 6/0), λογικά διαθέσιμος ο Μανέ (ε. 27/10, 11/8).