[989] ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Final 1-0  [992] ΜΑΡΣΕΙΓ - ΜΠΕΝΦΙΚΑ Final 1-0

Ατλέτικο-Μαρσέιγ ο τελικός!
 4/5/2018

Το γκολ του Ντιέγκο Κόστα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου έστειλε την Ατλέτικο Μαδρίτης στον τελικό του Europa League. Οι «ροχιμπλάνκος» επιβλήθηκαν με 1-0 της Άρσεναλ στο «Wanda Metropolitano» και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα στο «Εμιρέιτς» εξασφάλισαν το «εισιτήριο» για τον καταληκτικό αγώνα της διοργάνωσης, που θα διεξαχθεί στις 16 Μαΐου στο γήπεδο της Λιόν. Εκεί θα βρουν απέναντί τους τη Μαρσέιγ!

Με την 5η σερί εντός έδρας νίκη της στα πέντε τελευταία ματς της διοργάνωσης η ομάδα του (τιμωρημένου) Ντιέγκο Σιμεόνε θα επιδιώξει να κατακτήσει το τρόπαιο για δεύτερη φορά μετά από 8 χρόνια (το είχε καταφέρει τη σεζόν 2009/2010 απέναντι στην Φούλαμ).

Η Μαρσέιγ βρήκε το χρυσό γκολ στην παράταση (από ανύπαρκτο κόρνερ) και παρά την ήττα με 2-1 από την Ζάλτσμπουργκ θα παίξει με την Ατλέτικο στον τελικό. Οι Αυστριακοί άνοιξαν το σκορ με τον Αϊνταρά στο 53', ενώ ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα (2-0) με το αυτογκόλ του Σαρ.