[163] ΦΑΡΟΥΛ - ΚΛΟΥΖ Half 2-0  [147] ΦΕΙΡΕΝΣΕ - ΛΕΙΣΟΕΣ 1-1  [158] ΡΕΝΤ ΣΤΑΡ - ΝΤΙΖΟΝ Half 0-1  [159] ΡΟΥΕΝ - ΝΑΝΣΙ Half 1-2  [156] ΜΑΡΤΙΓΚ - ΣΟΛΕ Half 2-1  [151] ΣΤΟΥΡΜ ΓΚΡΑΤΣ - ΡΑΠΙΝΤ ΒΙΕΝΝΗΣ Half 0-0  [155] ΛΕ ΜΑΝ - ΒΙΛΕΦΡΑΝΣ Half 1-1  [162] ΣΑΦΧΑΟΥΖΕΝ - ΞΑΜΑΞ Half 1-1  [152] ΑΒΡΑΝΣ - ΣΑΤΟΡΟΥ Half 0-0

Aρνητικό ρεκόρ για ΑΕΚ!
 13/12/2018

Η ΑΕΚ γνωρίζοντας πως το ευρωπαϊκό της ταξίδι για φέτος θα ολοκληρωθεί σε κάθε περίπτωση στην Λισαβόνα ήθελε το θετικό αποτέλεσμα στο «Ντα Λουζ» προκειμένου να μην τερματίσει χωρίς βαθμό στον όμιλο, ωστόσο μία εκτέλεση φάουλ του Γκριμάλντο στο 87΄ χάρισε την νίκη τελικά στους «Αετούς».

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς πολλές φάσεις οι δύο ομάδες και κυρίως οι γηπεδούχοι ρίσκαραν περισσότερο στην επανέναρξη, η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο 0-1 με κεφαλιά του Τσόσιτς στο 63΄, όμως η πίεση των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά απέδωσε καρπούς, μιας και στο 87΄ ο Γαλανόπουλος αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη και από την εκτέλεση φάουλ του Γκριμάλντο που ακολούθησε η Μπενφίκα βρήκε το γκολ της νίκης, με το συγκρότημα του Ρούι Βιτόρια να έχει και δύο δοκάρια με τον Σεφέροβιτς στο  70΄ και στο 89΄.

Ετσι, οι «κιτρινόμαυροι» έγραψαν αρνητική ιστορία μιας και έγιναν η πρώτη ελληνική ομάδα που ολοκληρώνει την φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ χωρίς βαθμό.

Μπενφίκα (Ρουί Βιτόρια): Βλαχοδήμος, Γκριμάλδο, Ρούμπεν Ντίας, Ζαρντέλ, Αντρέ Αλμέιδα, Σεμέδο, Πίτσι (59' Σέρβι), Γκέντσον, Ζοάο Φέλιξ (77' Καστίγιο), Ράφα Σίλβα (35' Ζίφκοβιτς), Σεφέροβιτς.

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Τσόσιτς, Μοράν (77' Γκάλο), Γαλανόπουλος, Κλωναρίδης (61' Γιαννιώτας), Μπογέ (68' Μάνταλος), Πόνσε.