Εφιαλτικός επίλογος…
 13/12/2018

Ο ΠΑΟΚ ήθελε μόνο νίκη επί της ΜΠΑΤΕ περιμένοντας παράλληλα «δώρο» από την Τσέλσι, αλλά τίποτα από τα δύο δεν συνέβη. Ο δικέφαλος του Βορρά γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα από την πρωταθλήτρια Λευκορωσίας (1-3), ολοκληρώνοντας με τον χειρότερο τρόπο την ευρωπαϊκή του πορεία…

Οι παίκτες του Λουτσέσκου ήταν σαν να μην  βγήκαν στο γήπεδο στο πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν τρία γκολ στο ρελαντί (!), με το όνειρο της πρόκρισης να σβήνει (18’ Σκάβις, 42’, 45’ Σίγκνεβιτς). Το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Πρίγιοβιτς στο 59’ και τρία λεπτά αργότερα απέκτησαν αριθμητικό αβαντάζ, όμως η πίεση δεν απέδωσε καρπούς.

Η ΜΠΑΤΕ πέρασε στην επόμενη φάση μαζί με την Τσέλσι, που έμεινε στο 2-2 με την Βίντι στην Ουγγαρία.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (46' Τόσκα), Μαουρίσιο, Κάνιας, Ζαμπά, Πέλκας (55' Ακπομ), Λημνιός (46' Ουάρντα), Πρίγιοβιτς.

ΜΠΑΤΕ ΜΠΟΡΙΣΟΦ (Αλεξέι Μπάχα): Σρεμπίτσκι, Ριός, Βολκόβ, Πολιακόβ, Φιλίποβιτς, Μπάγκα, Ντράγκουν, Ίβανιτς, Σκάβις (82' Γκορτζέιλουχ), Στάσεβιτς, Σίγκνεβιτς.