Η δυναστεία των Αγγλων!
 9/5/2019

Στο Λονδίνο, η Τσέλσι προηγήθηκε με τον Λόφτους-Τσικ στο 28', όμως ο Γιόβιτς απάντησε στις αρχές της επανάληψης ισοφαρίζοντας και το σκορ του πρώτου αγώνα. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και την παράταση, στην διαδικασία των πέναλτι αρχικά η Αϊντραχτ πήρε το πάνω χέρι όμως δύο αποκρούσεις του Ισπανού γκολκίπερ Κέπα χάρισαν την πρόκριση στους "μπλε"...

Η Αρσεναλ πέρασε επιβλητικά από το «Μεστάγια» (2-4) με χατ τρικ του Ομπαμεγιάνγκ, δεύτερη νίκη επί της Βαλένθια και πανηγυρική πρόκριση στον τελικό. Οι παίκτες του Ουνάι Εμερι νίκησαν κατά κράτος τις "νυχτερίδες", με τον Γκαμπονέζο να κάνει... πάρτι (17', 69', 89'). Το άλλο γκολ της Αρσεναλ ο Λακαζέτ (50'), ενώ για την ισπανική ομάδα σκόραρε δις ο Γκαμέιρο (11', 58').