Αποκαθήλωση! (vids)
 14/4/2021

Στην… τιτανομαχία των προημιτελικών, η Μπάγερν από τα πρώτα λεπτά έβαλε δύσκολα στην Παρί και έδειξε διάθεση να παλέψει για την ανατροπή, παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες. Οι Βαυαροί είχαν την κατοχή αλλά και την τύχη στο πλευρό τους, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν τρία δοκάρια (!) με το Νεϊμάρ! Ο Τσούπο Μότινγκ άνοιξε το σκορ στο 40’ και έβαλε… φωτιά στο ματς. Στην επανάληψη και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για γκολ, το σκορ δεν άλλαξε και έτσι η Παρί, σε συνδυασμό με το 3-2 του πρώτου αγώνα, συνεχίζει στα ημιτελικά και συνάμα πήρε μια άτυπη ρεβάνς από την Μπάγερν για την ήττα στον περυσινό τελικό.

Την πρόκριση της στα ημιτελικά για πρώτη φορά από το 2014 πανηγυρίζει και η Τσέλσι. Οι «μπλε» υπερασπίστηκαν το σκορ του πρώτου αγώνα και παρότι δεν εντυπωσίασαν με την εμφάνιση τους κράτησαν το μηδέν στην άμυνα. Οι «δράκοι» είχαν την κατοχή και τις περισσότερες ευκαιρίες σε ένα «σφιχτό» πάντως ματς, με μετρημένες ευκαιρίες. Ο Ταρέμι σημείωσε ένα πανέμορφο γκολ στο 93’ αλλά η κλεψύδρα ειχε αδειάσει και οι Πορτογάλοι δεν κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο γκολ.