[168] ΚΕΡΕΤΑΡΟ - ΠΟΥΜΑΣ 1-0

Άλωσε τη Σμύρνη ο Παναθηναϊκός!
 28/11/2015

Πρώτη εκτός έδρας νίκη
Ο Παναθηναϊκός μπορεί να δυσκολεύθηκε στο τέλος αλλά εν τέλει επικράτησε 69-66 της Καρσίγιακα μέσα στη Σμύρνη και πέτυχε την πρώτη του –επιτέλους- εκτός έδρας νίκη στην διοργάνωση, νίκη που τον κάνει αφεντικό στην μάχη για την 3η θέση καθώς οι «πράσινοι» έχουν ρεκόρ 3 νίκες και 4 ήττες, ισοβαθμούν με την Ζαλγκίρις αλλά την έχουν νικήσει με πολύ μεγάλη διαφορά στο πρώτο ματς και λογικά θα έχουν πλεονέκτημα στην ισοβαθμία Βλέπετε οι δύο πρώτες θέσεις του ομίλου είναι καπαρωμένες από Μπαρτσελόνα και Λοκομοτίβ Κούμαν που έχουν ρεκόρ 6 νίκες και 1 ήττα. Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος για τη νίκη στο παιχνίδι και προηγήθηκε 21-9 στο πρώτο δεκάλεπτο έχοντας πολύ καλές επιλογές στην επίθεση και άριστα ποσοστά ευστοχία ενώ και η άμυνα ήταν ατσάλινη. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός χαμήλωσε …ταχύτητα αλλά διατήρησε σεβαστή διαφορά αφού η Καρσίγιακα δεν μπορούσε να βρει τον δρόμο προς το καλάθι. Ο Παναθηναϊκός πήρε και το δεύτερο δεκάλεπτο με 15-14 και έκλεισε το ημίχρονο έχοντας σεβαστό προβάδισμα 13 πόντων (23-36)! Στο τρίτο δεκάλεπτο η Καρσίγιακα βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Άιβερσον, Άλτιντινγκ και Κάρτερ, ο Παναθηναϊκός αντίθετα έκανε πολλά λάθη και δεν είχε καθαρό μυαλό με αποτέλεσμα το επί μέρους 18-14 των γηπεδούχων. Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο βρήκε εκ νέου μπροστά στο σκορ τον Παναθηναϊκό με +9 πόντους διαφορά (41-50) αλλά η Καρσίγιακα πήρε τα ηνία του αγώνα, βρήκε επιπλέον λύσεις στην επίθεση με τον Σιπάχι και αρχικά μείωσε σε 4 πόντους 53-57 και προς το τέλος έριξε την διαφορά στον πόντο αρχίζοντας το παιχνίδι από την αρχή. Το γήπεδο είχε γίνει κόλαση και η αποστολή του Παναθηναϊκού φάνταζε δύσκολη ωστόσο με πρωταγωνιστή τον Φελντέιν, οι «πράσινοι» πήραν ανάσα (59-64) δείχνοντας ότι θα πάρουν τη νίκη αλλά πριν το καταλάβουν η Καρσίγιακα έτρεξε νέο σερί 5-0 και ισοφάρισε 64-64. Ο Νίκ Καλάθης με τρίποντο στα 40 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε …έκοψε τα πόδια της Καρσίγιακα και χάρισε στον Παναθηναϊκό την πρώτη του εκτός έδρας νίκη. Φελντέιν και Γκιστ ήταν οι κορυφαίοι του Παναθηναϊκού με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα, καθοριστικός ο Νικ Καλάθης έδειξε τα ηγετικά του προσόντα! Από την Καρσίγιακα ξεχώρισε ο Άϊβερον με 14 πόντους (7/9 διπ.) και 6 ριμπάουντ

Τα δεκάλεπτα: 9-21, 23-36, 41-50, 66-69
Ανά δεκάλεπτο: 9-21, 14-15, 18-14 και 25-19
Καρσίγιακα: Ράγκλαντ, Παλάσιος 5(1), Άιβερσον 14(6ρ), Μπαϊγκούλ 8, Αλτιντίγκ 12(4ας.), Τζάστιν Κάρτερ 11, Γκονλούμ 7(5ρ), Γκάμπριελ 4, Τζος Κάρτερ, Σιπάχι 5(5ασ), Σεντούρκ

Παναθηναϊκός: Πάβλοβιτς, Γιάνκοβιτς 6(1τρ, 5ρ), Φώτσης 8(2/5τρ), Ραντούλιτσα 11(5ρ), Φελντέιν 17(3/7τρ, 7ρ, 3ασ), Διαμαντίδης, Γκιστ 14(2τρ, 6ρ, 4ασ), Καλάθης 10(2), Κούζμιτς 3