Βήμα πρόκρισης ο ΠΑΟΚ!
 7/3/2018

Ο ΠΑΟΚ νίκησε την Καρσίγιακα με 74-68 στον πρώτο αγώνα της φάσης των "16" του Τσάμπιονς Λιγκ της ΦΙΜΠΑ. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε ακόμα και με 19 πόντους στο 36΄, καθώς ήταν εξαιρετικός στα πρώτα 16 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά στο τέλος οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά και έτσι η πρόκριση θα κριθεί στον επαναληπτικό της Σμύρνης την επόμενη Τετάρτη. Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο και με τους Τζάκσον (7 πόντοι) και Γκος (5 πόντοι), προηγήθηκε με 20-13 στο 9΄, για να ολοκληρωθεί τελικά η πρώτη περίοδος στο 20-16. Η Καρσίγιακα ισοφάρισε σε 20-20 με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε σκορ από τους Πέτγουεϊ και Μαργαρίτη και διατήρησε το προβάδισμα. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 39-37, ενώ η διαφορά θα μπορούσε να είναι ακόμα μεγαλύτερη, αν οι Τούρκοι δεν έβρισκαν τόσο εύκολα σκορ από την γραμμή των βολών (16/22 στο πρώτο ημίχρονο). Ο ΠΑΟΚ έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς η ομάδα της Τουρκίας πέτυχε συνολικά 7 πόντους, με αποτέλεσμα η διαφορά για τον ΠΑΟΚ να φτάσει σε διψήφια επίπεδα (55-44). Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να παίζει πολύ καλά και στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ένα σερί 9-0 που ολοκληρώθηκε με ένα λέι απ του Βαγγέλη Μαργαρίτη, προηγήθηκε με 69-50. Σε εκείνο το σημείο όμως, οι παίκτες του ΠΑΟΚ έκαναν πολλά λάθη, αλλά και αρκετά αχρείαστα φάουλ, με αποτέλεσμα η Καρσίγιακα να «κλείσει» την ψαλίδα μειώνοντας αρκετά τη διαφορά. Ο ΠΑΟΚ τελικά, πήρε τη νίκη με 74-68, αποκτώντας ένα προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ της ΦΙΜΠΑ. Η ρεβάνς την επόμενη Τετάρτη (14 Μαρτίου) στη Σμύρνη.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-37, 55-44, 74-68
ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Πέτεγουεϊ 9 (1), Χρυσικόπουλος 2, Κρουμπάλι 10, Κόνιαρης 3 (1), Τσόχλας, Μαργαρίτης 9 (1), Ζάρας 2, Χαραλαμπόπουλος, Κατσίβελης 10 (1), Τζάκσον 13 (2), Γκος 13 (2), Τζόουνς 3 (1)
ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ (Αλεξάνταρ Τριφούνοβιτς): Ουγκουρλού 10, Τουρέν 8, Ουότερς 10, Μπάνιτς 6, Γουντ 5, Κένεντι 16 (1), Τζόουνς 13 (1), Γκιουλασλάν