Έμπλεξε...ο Παναθηναϊκός!
 9/3/2018

Ρεάλ Μαδρίτης - Παναθηναϊκός 92-75
Ο Παναθηναϊκός γνώρισε βαριά ήττα στην Μαδρίτη από την Ρεάλ με σκορ 92-75, συμπλήρωσε 14 νίκες και 11 ήττες σε 25 αγωνιστικές και πλέον έχασε τις ελπίδες του για μια θέση στην πρώτη τετράδα ενώ θα πρέπει να είναι πολύ προσεχτικός στις πέντε αγωνιστικές που απομένουν για να μην χάσει και την πρόκριση στην οκτάδα. Οι "πράσινοι" ήταν μέσα στο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο (38-37) αλλά στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο απογοήτευσαν, ήταν απελπιστικά άστοχοι και ηττήθηκαν και με διαφορά 17 πόντων(!). Ο Παναθηναϊκός για μία ακόμη φορά αδίκησε τον εαυτό του. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ σε ένα παιχνίδι που είχε χαρακτήρα τελικού και απέναντι σε μια ομάδα που δεν είχε στις τάξεις τον καλύτερό της παίκτη (Λούκα Ντόνσιτς), παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων. Ο Παναθηναϊκός πρέπει να προσέξει πολύ στα παιχνίδια που απομένουν με Μάλαγα (εκτός 16/03), με Ερυθρό Αστέρα (εντός 20/03), Μακάμπι (εκτός 22/03), Βαλένθια (εντός 30//03) και Μιλάνο (εκτός 5/04) αφού στο κόλπο της πρόκρισης μπήκαν Μπασκόνια και Μάλαγα. Ο Παναθηναϊκός για δεύτερη σερί χρονιά παρουσιάζεται αδύναμος εκτός έδρας και είναι χαρακτηριστικό ότι μακριά από την Ελλάδα έχει μόλις 3 νίκες. Το παιχνίδι ξεκίνησε για μια ακόμη φορά με αρνητικό τρόπο για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος βρέθηκε να κυνηγά την Ρεάλ στο σκορ από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο και αν δεν ήταν ο Ρίβερς (3/3 τρίποντα) η διαφορά θα ήταν πολύ μεγαλύτερη υπέρ της Ρεάλ. Τελικά ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 20-19 στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε. Τόσο η Ρεάλ όσο και ο Παναθηναϊκός συμβάδιζαν στο σκορ χωρίς να μπορεί να ξεφύγει καμία ομάδα. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν απελπιστικά άστοχος, στην άμυνα δεν μπόρεσε να περιορίσει τον Φαμπιέν Κοζέρ, ο οποίος έκανε το παιχνίδι της ζωής του και όταν μπήκε στην εξίσωση ο Φακούντο Καμπάζο και ο Γουόλτερ Ταβάρες η διαφορά πήγε στο +9 (64-55) για την Ρεάλ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η αστοχία συνεχίστηκε και κάποιες εκλάμψεις τους Τζέιμς που πάλευε μόνος του δεν ήταν αρκετές για να αλλάξει την κατάσταση. Το τελικό 92-75 ήρθε τελικά εύκολα για την Ρεάλ Μαδρίτης που έκλεισε το 4ο δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 28-20. Η Ρεάλ τελείωσε τον αγώνα με 28/41 δίποντα, δηλαδή είχε 68,3% ποσοστό ευστοχίας ενώ ο Παναθηναϊκός είχε μόλις 19/44 (43,2%). Επίσης η ομάδα του Πασκουάλ ήταν άστοχη και στα τρίποντα 9/34 (26,5%) και μόνο στα ριμπάουντ ήταν καλύτερος ο Παναθηναϊκός με 42 έναντι 38 της Ρεάλ.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 38-37, 64-55, 92-75
Ανά δεκάλεπτο: 19-20, 19-17, 26-18, 28-20
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 26 (8/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/6 βολές), Ραντλ 3, Ράντολφ 4, Φερνάντεθ 7, Ρέγιες 7 (5 ριμπάουντ), Καμπάσο 15 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αγιόν 8, Κάρολ 2, Ταβάρες 14 (6/8 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Τόμπκινς, Τέιλορ 6
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 5 (5 ριμπάουντ), Ρίβερς 12 (4/6 τρίποντα), Τζέιμς 23 (7/7 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ασίστ), Πέιν 5, Ντένμον 11 (1/5 τρίποντα), Γκιστ 6 (6 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 3 (1), Λοτζέσκι, Καλάθης 10 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αντετοκούνμπο (0/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ).