[963] ΙΝΤΕΠ. ΜΕΝΤΕΓΙΝ - ΝΤΕΦΕΝΣΑ ΧΟΥΣΤΙΣΙΑ 2-0

Πράσινος... περίπατος!
 19/10/2018

Παναθηναϊκός - Γκραν Κανάρια 102-87
Ο Παναθηναϊκός διέλυσε με σκορ 102-87 την Γκραν Κανάρια στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα, πανηγύρισε την 2η νίκη του και πήρε...ανάσα μετά το στραβοπάτημα με την Μπάγερν στη Γερμανία. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και στο 5’ προηγήθηκαν με 12-6, όμως η απάντηση του «τριφυλλιού» υπήρξε άμεση καθώς με σερί 8-0 προσπέρασε με 14-12 στο 7’. Στο 9’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 18-14, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 21-14. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε διψήφια διαφορά πόντων στο 12’ (29-19) και παρά την προσωρινή μείωση του σκορ από τους Ισπανούς (33-27 στο 14’) κατάφερε να την επαναφέρει στα ίδια επίπεδα (37-27 στο 16'). Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 50-36, ενώ στο 24’ ξέφυγε με 64-46! Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 74-55 υπέρ του «τριφυλλιού», ενώ το 31’ πήρε προβάδισμα 23ων πόντων (80-57). Η συνέχεια της αναμέτρησης είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να φτάνει εύκολα στη δεύτερή του νίκη. Ο Παναθηναϊκός είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ενώ τελείωσε τον αγώνα με 37/58 δίπ. και 19/21 βολές και 3/12 τριπ.
Τα δεκάλεπτα: 21-14, 50-36, 74-55, 102-87
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Τόμας 12, Λάνγκφορντ 18, Παπαγιάννης 4, Λάσμε 5, Παπαπέτρου 15 (1), Παππάς 13 (2), Γκιστ 9, Λεκαβίτσιους 16, Καλάθης 4, Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 6
Γκραν Κανάρια (Μαλδονάδο): Όλιβερ 3, Χάνα 12 (1), Έρικσον 15 (5), Μπάλβιν 4, Μπάεζ 7 (1), Πασέτσνικς 9, Παουλί 5, Ραμπασέδα 2, Έβανς 15 (2), Στρόμπερι 2, Φίσερ 10, Τιλί