[123] ΒΙΛΕΦΡΑΝΣ - ΑΒΡΑΝΣ 0-1  [141] ΠΙΖΑ - ΚΑΤΑΝΤΖΑΡΟ 0-1  [111] ΣΑΝ ΠΑΟΥΛΙ - ΧΑΝΣΑ ΡΟΣΤΟΚ Final 1-0  [112] ΧΕΡΤΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ - ΑΝΝΟΒΕΡΟ Final 1-1  [120] ΑΝΤΑΝΑ ΝΤΕΜΙΡΣΠΟΡ - ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ 0-2  [132] ΚΑΜΠΟΥΡ - ΝΤΟΡΝΤΡΕΧΤ 2-1

Πρώτη ήττα για τον Ολυμπιακό!
 20/10/2018

Ολυμπιακός - Μιλάνο 75-99
Ο Ολυμπιακός γνώρισε βαριά ήττα από την Αρμάνι Μιλάνο με σκορ 99-75 στην πρώτη του εντός έδρας εμφάνιση για την 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκα και δεν κατάφερε να συνεχίσει την αήττητη πορεία του. Ο Ολυμπιακός ήταν ...ζωντανός μέχρι το πρώτο ημίχρονο (41-44) αλλά στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο ηττήθηκε κατά κράτος από την Ιταλική ομάδα που είχε σε μεγάλο βράδυ τους Τζέιμς και Νέντοβιτς. Οι "κόκκινοι" μπόρεσαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να πάρουν μια διαφορά 4π. (17-13, στο 7'), χάρη στην υπεροχή τους στην ρακέτα. Οι Ιταλοί, ωστόσο, δεν άργησαν να περάσουν στην αντεπίθεση... και με πρωταγωνιστή το Μίτσοφ (13 π. στο πρώτο 10λεπτο) αλλά και στην περιφερειακή τους ευστοχία (είχαν στο πρώτο εικοσάλεπτο 7/16 τρίποντα), έφεραν τα πάνω κάτω και προηγήθηκαν με +7π. (37-44, στο 18'). Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έπαιξε καλή άμυνα και με ένα σερί 4-0 από τους Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ μείωσαν στους 3π. (41-44, στο 20').
Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου ο Ολυμπιακός κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα, πήγε σε καλές επιθετικές επιλογές και ανέκτησε το προβάδισμα (4π., 52-48 στο 24'). Ωστόσο, η Αρμάνι εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά κενά της ομάδας μας, αλλά κυρίως την αστοχία της από την γραμμή των ελευθέρων βολών και με οδηγούς τους Τζέιμς και Νέντοβιτς κατάφερε με ένα επί μέρους σκορ 20-5 να βρεθεί στο +11 (57-68, στο 29'). Η 3η περίοδος έκλεισε με τους Ιταλούς στο +10 (63-73), όμως, οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ δεν είχαν τα απαραίτητα αποθέματα ενέργειας για να γυρίσουν το ματς. Για την ακρίβεια στο 4ο δεκάλεπτο κατέρρευσαν, καθώς τίποτα δεν λειτούργησε σωστά σε άμυνα και επίθεση. Την ίδια ώρα η Αρμάνι συνέχισε να εκτελεί με εξαιρετικά ποσοστά από την περιφέρεια, εκτινάζοντας την διαφορά στους 23π. (69-91, στο 36').Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα και το τελικό 99-75 ήταν φυσιολογική εξέλιξη. Ο Ολυμπιακός έχει πλέρον 2 νίκες και 1 ήττα και την επόμενη εβδομάδα (25/10) φιλοξενεί την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός είχε σε κακό βράδυ τους δύο βασικούς του οργανωτές, δηλαδή τους Σπανούλη και Γκος. Ο αρχηγός έμεινε στα ρηχά με 3πόντους και άσχημα στατιστικά ενώ κάτι ανάλογο συνέβη και με τον Γκος (4 π.).Ο Ολυμπιακός δέχθηκε 55 πόντους στο δεύτερο εικοσάλεπτο και πέτυχε 34 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-24, 41-44, 63-73, 75-99
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 4 (2/6 δίπ, 0/2 τρίπ, 6 ασίστ, 2 λάθη), Τουπάν 2 (1/4 σουτ), Σπανούλης 3 (1/9 σουτ, 5 ασίστ, 2 λάθη), Τίμα 4, Μιλουτίνοβ 15 (7/9 δίποντα, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 12 (4/6 δίπ, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Πρίντεζης 13 (5/7 δίπ), Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 12 (3/3 δίπ, 2/3 τρίπ, 3 ασίστ), ΛεΝτέι 8
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Ντέλα Βάλε 3 (1), Τζέιμς 22 , Μίτσοβ 19 (5τριπ.), Γκουντάιτις 11 (2/2 δίποντα, 7/7 βολές), Μπέρτανς 5, Ταρτσέβσκι 4, Νέντοβιτς 20 (8/12 δίπ. 4/4 βολ, 4 ριμπ. 4 ασίστ), Κουζμίνσκας 6 (7 ριμπάουντ), Μπρουκς 2, Τζέρελς 7