Πήρε το πρώτο ντέρμπι ο ΠΑΟ!
 10/11/2018

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 93-80
Ο Παναθηναϊκός νίκησε 93-80 τον "αιώνιο" αντίπαλο Ολυμπιακό στο κατάμεστο από 18 χιλ. θεατές ΟΑΚΑ για την 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκα έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λιθουανό πλέι μέικερ Λούκας Λεκαβίτσιους, ο οποίος έκανε το παιχνίδι της ζωής του με 17 πόντους (4/6 διπ. 3/7 τριπ.) αλλά και τον Θανάση Αντετοκούνμπο ο οποίος πέτυχε 12 πόντους με 5/5 διπ. και εξαιρετική άμυνα. Ο Ολυμπιακός είχε το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο χάρη στα 4/4 τρίποντα του Τιμα και τους 13 πόντους του Πρίντεζη αλλά στη συνέχεια δεν άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι με τον Ολυμπιακό να έχει ισχνό προβάδισμα (21-23) και στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ συνέχισε να οδηγεί το ματς με τον Τιμα να δίνει ρεσιτάλ με 4/4 τρίποντα και τον Γιώργο Πρίντεζη να είναι επίσης εξαιρετικά αποτελεσματικός στην επίθεση. Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καθόλου δημιουργικός στο πρώτο μέρος με 1 μόλις ασίστ ενώ ο Λάνγκφορντ ήταν φανερά ανέτοιμος (0/5 διπ.). Ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων (41-48) και έδειχνε ότι θα είχε τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Το σκηνικό άλλαξε άρδην στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 51-43 στο 22΄με 5 τρίποντο σε ισάριθμες προσπάθειες του Τίμα αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε. Ο Πασκουάλ βρήκε ιδανική πεντάδα με τους Καλάθη, Λοτζέσκι, Αντετοκούνμπο, Λάσμε και Τόμας και μείωσε στους 2 πόντους (49-51) στο 24΄ και στο 27΄προηγήθηκε 62-55 με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να σημειώνει απανωτούς πόντους (10π.) και να κάνει την ...ζημιά στον Ολυμπιακό αφού ξεσήκωσε την εξέδρα και άλλαξε στο σημείο αυτό η ...ισορροπία του αγώνα. Ο Αντετοκούνμπο έστειλε την διαφορά στο +10 (67-57) στο 29΄ αλλά ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα μίνι σερί 5-0 με τους Λιντέι και Πρίντεζη και μείωσε στο 30΄σε 67-62΄. Ο Παναθηναϊκός στο τρίτο δεκάλεπτο είχε επί μέρους σκορ 26-14! Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε προσωπική υπόθεση του Λούκας Λεκαβίτσιους. Ο Λιθουανός πλέι μέικερ πέτυχε 10 πόντους με μεγάλα τρίποντα και καθοριστικά δίποντα, οργάνωσε άψογα το παιχνίδι της ομάδας του και ήταν αυτός που ουσιαστικά "καθάρισε την μπουγάδα". Ο Ολυμπιακός είχε τον Γιώργο Πρίντεζη σε πολύ μεγάλο βράδυ. Ο διεθνής φόργουορντ σε 31 λεπτά πέτυχε 26 πόντους με στατιστικά για όσκαρ (9/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα. 5/6 βολές, 4 ριμπ. 3 ασίστ και 34 στο ράνκινγκ!) αλλά δεν είχε βοήθειες από τους συμπαίκτες του. Ο Τίμα ξεκίνησε φουριόζος αλλά στη συνέχεια σίγησε ενώ οι Σπανούλης, Γκος, Παπανικολάου έμειναν στα ...ρηχά και έτσι ο Ολυμπιακός δεν είχε λύσεις στο κρίσιμα τελευταία λεπτά. Ο Παναθηναϊκός βελτίωσε το ρεκόρ του σε 4-2 ενώ ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 3-3. Την επόμενη Πέμπτη (15/11) ο Ολυμπιακός φιλοξενεί την Φενέρμπαχτσε στο Σεφ ενώ μία μέρα μετά ο Παναθηναϊκός έχει δύσκολη έξοδο στην Πόλη κόντρα στην Αναντολού Εφές.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-23, 41-48, 67-62, 93-80 ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Τόμας 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 3 (1), Παπαγιάννης, Λάσμε 5, Παπαπέτρου 7 (2), Παππάς 3, Γκιστ 10 (6 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 17 (4/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Λοτζέσκι 10 (4/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Καλάθης 14 (4/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος), Αντετοκούνμπο 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές), Μήτογλου 3 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος, Τουπάν 9 (1), Σπανούλης 4 (2/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Τίμα 17 (5/6 τρίποντα), Μιλουτίνοβ 11 (5/6 δίποντα, 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κόψιμο), Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 26 (9/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 7 (2/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ)