[964] ΝΤΕΛΦΙΝ - ΙΝΤΕΡΝΑΣΙΟΝΑΛ Final 1-2

Ήττα στις λεπτομέρειες ο Ολυμπιακός
 16/11/2018

Ολυμπιακός - Φενέρμπαχτσε 72-73
Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε 73-72 από την Φενέρμπαχτσε στο ΣΕΦ στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς και γνώρισε την 4η ήττα του στην διοργάνωση. Ο Κώστας Σλούκας με 6 σερί πόντους στο τέλος ήταν αυτός που έκανε την διαφορά για την Φενέρμπαχτσε, ο Γκος στην εκπνοή έχασε την ευκαιρία να δώσει στη νίκη στους "ερυθρόλευκους", οι οποίοι την Κυριακή έχουν ένα ακόμη ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ και δεν έχουν περιθώρια για νέα αποτυχία. Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με +6π. (10-16 στο 7'). Ο Μιλουτίνοφ χρεώθηκε γρήγορα με δύο φάουλ, ο Μπλατ χρησιμοποίησε τους Μπόγρη και ΛεΝτέι και ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ στο 12΄(24-23). Ο Μιλουτίνοφ επέστρεψε στο παιχνίδι και μαζί με τον Τουπάν ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές για το σερί 11-4 του Ολυμπιακού ο οποίος προηγήθηκε με +8 πόντους στο 16΄(35-27) αλλά και πάλι η Φενέρ δεν είχε διάθεση να τα παρατήσει και με τους Μαχμούτογλου και Μέλι να πυροβολούν έτρεξε σερί 10-0 και τον Σλούκα να έχει 12 πόντους στο διάστημα αυτό προηγήθηκε με +4π. (35-29) στο 19΄. Τελικά Γκος και Πρίντεζης ισοφάρισαν σε 39-39 για την ομάδα του Μπλατ με την λήξη του πρώτου μέρους.
Στο τρίτο δεκάλεπτο παίχθηκε κακό μπάσκετ από τις δύο ομάδες. Ο Ολυμπιακός έπαιξε φοβερή άμυνα και κράτησε τους Τούρκους στους 11 μόλις πόντους σε δέκα λεπτά αλλά από την άλλη πλευρά στην επίθεση δεν ήταν αποτελeσματικός αφού πέτυχε 14πόντους. Στο 30΄το σκορ ήταν στο +3 για τον Ολυμπιακό (53-50). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 69-67 με κάρφωμα του Μιλουτίνοφ 1 και 40 πριν το φινάλε. Ο Κώστας Σλούκας πλήγωσε την πρώην ομάδα του και με 6 σερί πόντους (3/3 βολές και ένα τρίπ.) έδωσε μεγάλο πλεονέκτημα στην Φενέρ αφού προηγήθηκε με +4π. (69-73) ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Παπανικολάου με βόμβα τριών πόντων μείωσε σε 72-73 37'' για την λήξη, ακολούθησε το άστοχο τρίποντο του Κάλινιτς μετά την καλή άμυνα των "ερυθρολεύκων", αλλά Γκος στην εκπνοή δεν έκανε καλή επιλογή, έχασε το σουτ και μαζί την ευκαιρία να δώσει στους "κόκκινους" μία πολύτιμη νίκη. Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν με διαφορά ο κορυφαίος του Ολυμπιακού με 18π. (4/4 διπ. 2/4 τριπ. 4/5 βολές). ο Κώστας Σλούκας με 20 πόντους ήταν ο καλύτερος της Φενέρμπαχτσε.

Δεκάλεπτα: 18-21, 39-39, 53-50, 72-73
Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 13 (1τρ., 5 ασίστ), Τουπάν 6(2), Σπανούλης 8 (1τρ., 5 ασ.), Τίμα, Μιλουτίνοφ 6 , Στρέλνιεκς 2 , Πρίντεζης 10 (10 ριμπ.), Παπανικολάου 18 (2), Μάντζαρης 2, Μπόγρης 4, ΛεΝτέι 3(1)
Φενερμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Μέλι 8(2), Μαχμούτογλου 12(4), Κάλινιτς 16(1), Σλούκας 20 (1), Γκούντουριτς, Γκιουλέρ, Ντίξον 2, Ντουβερίογλου 2, Ντατόμε 7 (1), Λοβέρν 6